Gaziantep Barosundan suç duyurusu

Gaziantep Barosu, fotoğrafı paylaşarak gerçek dışı beyanlarda bulunanlar hakkında suç duyurusu yaptı.

Gaziantep Barosundan suç duyurusu
Telgraf Haber Merkezi
25 Nisan 2019 / 09:45

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıran  “Osman Sarıgün’ü savunmak için ‘600 avukat harekete’ geçti seklinde sosyal medyada yayınlan mesajlara iliştirilen kalabalık  avukat grubu fotoğrafının Gaziantep Barosu üyeleri ait olduğu ve 2014 yılında çekildiği belirlendi. Gaziantep Barosu, fotoğrafı paylaşarak gerçek dışı beyanlarda bulunanlar hakkında suç duyurusu yaptı.

Gaziantep Barosu’ndan yapılan açıklamada; “Söz konusu fotoğraf 18.12.2014 tarihinde hain bir saldırı sonucu kaybettiğimiz Av. İsmail Akkaya’nın vefat ettiği gün, baromuz tarafından düzenlenen merasimde çekilmiştir” denildi.

Açıklamada; 600 avukatın gönüllü olarak başvuru yaptığı yönünde gerçeğe aykırı haberler yapıldığı vurgulanarak  ilgili haberlere inandırıcılık kazandırabilmek amacı ile de, Gaziantep Barosu avukatlarının yüzlerinin net olarak göründüğü bir fotoğraf paylaşıldığı vurgulandı. Suç duyurusu dilekçesinde fotoğrafı paylaştığı belirlenen sosyal medya hesaplarına da yer verildi. 

Baro’dan yapılan açıklama şöyle;“Türkiye-Irak sınır hattında devam eden operasyonlar kapsamında 4 askerimiz şehit olmuş, 6 askerimiz de yaralanmıştır. Vatanımızın her bölgesinde vatan evlatlarımıza yapılan hain saldırıları şiddetle kınıyor, şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet yaralı Gazilerimize de acil şifalar diliyoruz.

Şehitlerimizden, Ankara ili Çubuk İlçesinde defnedilen, Şehit Piyade ER Yener KIRIKCI’nın cenaze merasiminde, toplumu derinden yaralayan olaylar yaşanmış,  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal  KILIÇDAROĞLU’na fiili saldırı da bulunulmuş, araba ve evler taşlanmıştır. Kemal KILIÇDAROĞLU’na yumruk attığı kamera görüntüleri ile belirlenen, yazılı ve görsel basında olayların faili olarak gösterilen “Osman SARIGÜN” isimli vatandaşımız gözaltına alınmış, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın devam ettiği bilinmektedir.

“Osman SARIGÜN” isimli vatandaşımız gözaltına alındıktan sonra bazı haber siteleri ve sosyal medya da, ilgili şüpheliyi savunmak için 600 avukatın gönüllü olarak başvuru yaptığı yönünde gerçeğe aykırı haberler yapılmakta, ilgili haberlere inandırıcılık kazandırabilmek amacı ile de, Gaziantep Barosu avukatlarının yüzlerinin net olarak göründüğü bir fotoğraf paylaşılmaktadır. Öncelikle ilgili fotoğrafın söz konusu olay ile ilgisi bulunmadığını belirtmek isteriz. İlgili fotoğraf, 18.12.2014 tarihinde hain bir saldırı sonucu kaybettiğimiz Av. İsmail AKKAYA’nın vefat ettiği gün, baromuz tarafından düzenlenen merasimde çekilmiştir.

Savunma hakkı kutsal olup, cezası kesinleşmeyene kadar her bir şüphelinin masumiyetine inandığımızı öncelikle belirtmek isteriz. Ancak yapılmak istenilen husus ile avukatların böyle üzücü bir hadise karşısında, olaylara karışan kişilerin yanında ve destekçisi olduğu izlenimi yaratılmak istenilmekte, şiddet eylemi övülmekte, şiddete başvurmanın meşru olduğu izlenimi yaratılmakta, kanunlara uymamaya tahrik ettirilmek istenilmektedir.

Henüz şehitlerinin acısını yaşayan bir toplumu bu şekilde ayrıştırmaya çalışmak,cenaze sırasında bir siyasi lidere karşı yapılan fiili saldırıyı bu şekilde övme ve Av. İsmail AKKAYA için toplanan meslektaşlarımızı ve baromuzu bu olayın bir parçası gibi gösterilmeye çalışılması bizleri derinden üzmüştür.

Konu ile ilgili sürecin takipçisi olacağımızı ve baro üyelerimizin fotoğraflarını paylaşarak, gerçeğe aykırı haber ve paylaşımlarda bulunanlar hakkında, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyururuz”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz