Gaziantep aşı olmuyor

Gaziantep aşı olmuyor
Telgraf Haber Merkezi
22 Kasım 2021 / 08:00

Gaziantep’te covid-19 aşılama oranındaki artış durma noktasına geldi. Geçen hafta yüzde 69.3 olan ikinci doz aşılama oranı bu hafta yüzde69.8’e yükseldi. Yüzde 75 oranını geçerek mavi kategoriye yükselmek isteyen kentte 7 günlük artış oranı ise yüzde 0.4’te kaldı.

Gaziantep Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün verdiği mücadelelere ve yaptığı çağrılara rağmen, aşılanma oranındaki yükseliş durma noktasına geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gaziantep’teki ikinci doz aşılanma oranının yüzde 69.8 olduğunu açıkladı. Geçen hafta yüzde 69.3 olan aşılama oranında çok düşük bir artış olduğu gözlerden kaçmadı. Yüzde 75’i aşarak mavi kategoriyi hedefleyen kentin bu hızla ilerlemesi halinde yılbaşına kadar dahi mavi kategoriye geçemeyeceği bildirildi. Valilik ve Sağlık Müdürlüğü ise biran önce mavi kategoriye ulaşabilmek için kent halkını aşıya teşvik etmeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Gaziantep’teki vaka sayısındaki artış da durdu. Son 3 haftadır aşağı yönde az da olsa düşen Gaziantep’te aşılanma oranının artması halinde vakaların daha hızlı azalacağı belirtildi.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca, il il aşılanma oranları ve vaka sayılarını açıkladı. Geçtiğimiz aya kadar hızlı bir şekilde aşı oranı yükselen Gaziantep’te son 3 haftadır artış durma noktasına geldi. Son 10 günde aşı olanların oranındaki artış yüzde 1’e dahi ulaşmadı. Bir haftada yüzde 0.4 oranında ikinci doz aşılanmada artış olduğu görülürken, vatandaşların aşıya olan ilgisinin azaldığı görüldü. . Gaziantep’te ise vaka sayıları düşmeye devam ediyor. Son açıklanan haritada Gaziantep’in 100 bin kişide vaka sayısı 109.56 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre haftalık vaka sayılarını sosyal medya hesabı Twitter üzerinden paylaştı. 6-12 Kasım arasında her 100 bin kişide 499,87 vaka yoğunluğu ile Ordu zirveye çıktı. İstanbul'da 308,22, Ankara'da 241,38, İzmir'de 68,74, Gaziantep’te 109.56  oldu.30 Ekim-5 Kasım tarihleri arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan iller ise Tunceli, Osmaniye, Çanakkale, Kırklareli, Balıkesir, Bilecik, Hatay, Tekirdağ, Adana, Bartın oldu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz