Gaziantep 7’nci sırada

Gaziantep 7’nci sırada
Okan Çelik
23 Haziran 2022 / 07:54

TOBB tarafından açıklanan verilere göre Gaziantep, kurulan şirket sayısının en yüksek olduğu iller arasında 7’nci sırada yer aldı. Kentte 5 aylık süreçte kurulan şirket sayısı bin 288 oldu.

Türkiye’nin ekonomideki lokomotifi olmaya devam eden Gaziantep, kuruluan şirket sayısı bakımından Türkiye’de 7’nci sırada yer aldı.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2022 yılı Mayıs ayı kurulan ve kapanan şirketler istatistiklerini açıkladı. TOBB verilerine göre Gaziantep, kurulan şirket sayısının en yüksek olduğu iller arasında 7’nci sırada yer aldı. Kentte kurulan şirket sayısı bir önceki yıla göre artarken, Mayıs ayında 237 yeni şirket kuruldu. 5 aylık süreçte kurulan şirket sayısı ise bin 288 olarak açıklandı. Kurulan şirket sayısının bir önceki yıla göre yüzde 16 oranında arttığı bildirildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2022 yılı Mayıs ayı kurulan ve kapanan şirketler istatistiklerini açıkladı. Buna göre, 2022'nin ilk 5 ayında, 2021'in ilk 5 ayına göre kurulan şirket sayısı yüzde 16,7 kurulan kooperatif sayısı yüzde 19,2 artmış olup, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 13,4 azaldı. Şirket kurulum sayısının en yüksek olduğu 40 il; İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Bursa, Mersin, Gaziantep, Kocaeli, Konya, Adana, Diyarbakır, Kayseri, Muğla, Ş.Urfa, Hatay, Mardin, Denizli, Sakarya, Tekirdağ, Aydın, Balıkesir, Van, Manisa, K. Maraş, Samsun, Afyonkarahisar, Trabzon, Yalova, Eskişehir, Elazığ, Aksaray, Malatya, Çanakkale, Batman, Çorum, Şırnak, Sivas, Düzce, Erzurum, Kırklareli olarak sıralandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz