"Gazetecilerin çoğu cezaevlerinde, dışarıda olanlar ise yaşamla mücadele ediyor"

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili bir mesaj yayınlayarak “AKP İktidarı ülkemizde basın özgürlüğü bırakmadı.

"Gazetecilerin çoğu cezaevlerinde, dışarıda olanlar ise yaşamla mücadele ediyor"
Telgraf Haber Merkezi
7 Ocak 2022 / 13:00

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili bir mesaj yayınlayarak “AKP İktidarı ülkemizde basın özgürlüğü bırakmadı. Gazetecilerimizin çoğu cezaevlerinde, dışarıda olanlar ise yaşamla mücadele ediyor” dedi.

Milletvekili Kaplan, “AKP İktidarı, ‘tek sesli, tek taraflı’ bir medya yaratmak için, yandaş olmayan basını susturmaya yönelik birçok girişimde bulundu. Baskı ve korku imparatorluğuyla kendinden olmayan basın ve medya kuruluşunu kapattı. Tarafsız habere erişimi, ifade ve basın özgürlüğünü kısıtladı. AKP İktidarı döneminde gazetecilerimize saldırılar arttı.  AKP’yi eleştiren neredeyse tüm basın emekçilerine gözdağı verdi, birçoğu ifadeye çağırıldı, yargılandı, tutuklandı” diye ifade etti.

“ÜLKEMİZ AKP SAYESİNDE DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SIRASINDA SONDAN 27. SIRADA!”

2021 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi verilerine dikkat çeken Kaplan, “Ülkemiz basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 153. sırada. Dünyada cezaevinde en fazla gazetecinin olduğu sıralamasında ilk sıralarda. Keyfi uygulamalarla birçok basın emekçisinin basın kartları iptal edildi. RTÜK adeta AKP’nin arka bahçesi haline geldi. Halk TV, KRT, TELE 1, Fox TV ve Habertürk olmak üzere yandaş olmayan birçok televizyon kanalına çok yüksek miktarlarda cezalar kesildi. Ne hikmetse iktidara yakın hiçbir televizyon kanalına RTÜK tarafından ceza kesilmedi. Basının özgür olmadığı bir ülkede ne demokrasiden ne de insan haklarından söz etmek mümkün değil. AKP, özgür basının sesini susturmak için elinden geleni ardına koymadı” dedi.

Milletvekili Kaplan’ın mesajının devamı şöyle: “Yasama, yürütme, yargıdan sonra gelen dördüncü güç basındır. Basın özgürlüğü, doğruluk ve tarafsızlık ilkelerinden taviz vermeden, hiçbir baskı, tehdit ve sansüre maruz kalmadan gazetecilerin görevini doğru bir şekilde yerine getirmesidir. Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman özgür basın emekçilerimizin yanındayız. Kalemini satmayan, doğru ve tarafsız haber verme özgürlüğünden vazgeçmeyen tüm Gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, hepsine saygı ve sevgilerimi iletiyorum.”

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz