Faturalar salgın bitene kadar okunmasın

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, faturaların salgın dönemi bitimine kadar okunmasın dedi.

Faturalar salgın bitene kadar okunmasın
Okan Çelik
8 Nisan 2020 / 21:13

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, faturaların salgın dönemi bitimine kadar okunmayıp, bu durumun sonunda gerçekleşecek fatura tutarının, yıl sonuna kadar olan faturalara, faizsiz ve eşit bölünerek paylaştırılmasının uygun olacağını söyledi.

Arıkan, EPDK tarafından üç ay ortalama tüketim değeri üzerinden elektrik ve doğalgaz faturalarının kesilmesine ilişkin açıklama yaptı. Arıkan, “Açıklamaya göre; EPDK; geçmiş 2 yılın aynı tüketim döneminin ortalaması üzerinden hesap yapılacağını bildirdi. Yani geçmiş 2 yıldaki Nisan, Mayıs, Haziran ayının ortalaması alınarak aylık fatura çıkarılarak, sonrasında mahsuplaşma yapılabilinecektir. Bunun da, gerek ilgili dağıtım şirketlerinin çalışanlarını, gerek vatandaşlarımızı sosyal mesafeden korumak adına yapılmış bir uygulama olduğu açıklandı. Bundan da memnun olduk. Ancak bilindiği üzere toplumca zor süreçlerden geçiyoruz. Bu zor süreçlerde vatandaşların fatura ödeme kaygıları varken bu kaygıları giderici önlemlerin alınmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi olarak bu konuda önerilerini de açıklayan Arıkan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“ Bu konularla ilgili Şubemize gelen bazı sorular ve kuşkular bulunmaktadır. Şöyle ki;

Abone değişikliği yaptım. Benden önceki abonenin iki yıl önce fazla tüketimi varsa, ben neden onun ortalamasını ödeyeyim? Kapananlar dışında bazı ticari abonelerin mesai saatlerinin azalması ile tüketim azalmıştır. Neden geçmiş yıllarımdaki tüketimlerimin ortalaması alınsın? Zaten 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı olduğu için ve büyük bir kısmı otomatik ödeme veya online sistemi kullanmadıkları için fatura ödemede yaşanacak aksaklıklar nasıl giderilecek? Ülkemizin her yerinde 65 yaşındaki vatandaşlarımız yaşadığı için, ayrıca, ticarethanelerde mesai saat düzenlemesi Ülkemizin her yerinde uygulandığı için, önerdiğimiz uygulamanın tüm aboneleri kapsamasının uygun olacağını düşünüyoruz.” 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz