Eş dost istiyor diye ameliyat olmayın

KBB Uzmanı Opr. Dr. Ramazan Sargın, burun estetiği yaptırmak isteyenlere çağrıda bulundu: ‘Ameliyatı gerçekten kendileri istediği için olmalılar, arkadaş, eş, dost istediği için değil.

Eş dost istiyor diye ameliyat olmayın
Gülşah Sert
1 Ocak 2020 / 22:29

KBB Uzmanı Opr. Dr. Ramazan Sargın, burun estetiği yaptırmak isteyenlere çağrıda bulundu: ‘Ameliyatı gerçekten kendileri istediği için olmalılar, arkadaş, eş, dost istediği için değil.

Yaptığı başarılı uygulamalarla adından söz ettiren ve özellikle burun estetiği alanında Gaziantep'in tercih edilen doktorlarındanolan KBB Uzmanı Opr. Dr. Ramazan Sargın ile burun ve yüz estetiği üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle sizin bir sloganınız var "Botox herkesi mutlu eder"… Bunu biraz açar mısınız?

Botox dünyada yüz estetiğinde en çok tercih edilenuygulamalardan biridir. Yaklaşık 30 yıldır yapılmaktadır. Usta ellerde ve mutlaka bir doktor tarafından yapıldığı sürece son derece güvenlidir. Botox yaptıran ama sonrasında mutsuz olan bir kişi varsa mutlaka uygulamada bir hata ya da kişisel çok özel problemler vardır. Aksi takdirde mutsuz olmak için bir sebepyok, botox herkesi mutlu eder.

Dolgu yaptırırken nelere dikkat etmek gerekir?

Dolgunun mutlaka doktor tarafından uygulanması gerekir. Kaliteli, kendisini kanıtlamış markalar kullanılmalıdır. Ucuz diye kullanılan sahte marka veya Çin malı dolgulardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Burun estetiği hangi durumlarda yapılır?

Kişi burun şeklinden memnun değilse ve bu memnuniyetsizliği giderilebilecek bir durumsa burun estetiği operasyonuyapılabilir.

Burun estetiği operasyonu isteyen herkese yapılabilir mi? Belli kriterler var mı?

Burun gelişimini tamamlamış sağlıklı her erişkinde burun estetiği operasyonu yapılabilir. Ancak kişinin bunu isteme gerekçeleri ve burunda gerçekten düzeltilebilir bir deformite olup olmadığı benim için çok önemli. Yapmış olmak için yapılmasına kesinlikle karşıyım ve asla yapmam. Mesela bazen sırf simetri takıntısı ile uygulama talep eden hastalar gelir,kesinlikle kabul etmem. 

Operasyon yapılacak kişilerde nasıl bir yol izliyorsunuz?

Operasyon için gelen hastalarımda öncelikle, bu uygulamadanfayda görür mü?’, ‘uygulamayla mutlu olabilir mi?’ onu anlamaya çalışıyorum. Psikolojik olarak hazır mı öğrenmeye çalışıyorum. Uygulama kararı aldığımız hastada hazırlık tetkiklerini yapıyoruz ve operasyona alıyoruz.

Hastalar açısından güvenilir bir operasyon mudur?

Tabi ki her operasyonun riskleri vardır. Ancak hayatta her zaman her şeyde risk var. Kişinin gerçekten bu uygulamaya ihtiyacı varsa ve gerçekten burnundan dolayı mutsuzsa bu operasyondan kaçması bence çok anlamsız. 

Operasyon süresi ne kadar?

Genellikle 2-4 saat arasında sürüyor. Ama bazen daha uzun da sürebiliyor. 

Hasta nelere dikkat etmeli?

Operasyon sonrası baş yüksekte ve düz yatmak önemli. 45 dereceden fazla sağa sola dönmek rahatsız edici ve zarar verici olabilir. Operasyon sonrası güneşte kalmamak ve belli bir süre gözlük kullanmamak gerekir.

Operasyon sonunda nekahet süreci nasıldır?

Hasta operasyon sonrası bir gece hastanede kalır. Aynı gün de gönderilebilir ama bu doğru değildir. Benim hastalarımda genellikle morluk şişlik olmaz. Yüzde 10luk bir hasta diliminde ağrı şikâyet konusu olabilir. 7.gün burun üstündeki bantlar ve atel çıkarılır, dikişler alınır. Burnun durumuna göre gerekirse birkaç günlük bant yapılabilir. Özetle 7 günde hemen hemen her şey normale döner.

Burun estetiği operasyonu için mevsim önemli midir?

Şu an hiçbir operasyon için mevsimin bir önemi yok. Sadece mevsime göre hastanın yapacakları veya dikkat edecekleri noktalar değişir. Burun estetiği her mevsimde her zaman yapılabilir.

Operasyon sonrası morluk, şişlik veya ağrı çok oluyor mu?

Ben yaklaşık 15 yıldır burun estetiği yapıyorum ve binlerce defa da burun operasyonu yaptım. Kendime göre geliştirdiğim teknik ve yöntemlerim var. Ayrıca anestezi doktorlarımızın çok önemli katkıları var. Şu an sadece yüzde 10' luk bir grupta morluk, şişlik olabiliyor ama onlar da bir hafta içinde düzeliyor. Ağrıda çok sübjektif bir şikayet olmakla beraber yine benzer şekilde sadece yüzde 5-10’luk bir grupta şikayet olabiliyor.

İple yüz germe çok popüler olmaya başladı. Siz ameliyat mı yoksa iple yüz germeyi mi tavsiye ediyorsunuz?

İp teknolojisi son yıllarda olağanüstü ilerledi. Hem kalıcılığı fazla olan hem cilt yenilenmesi üzerinde çok etkili olan ipler geliştirildi. Üstelik sadece 45 dakikalık bir işlemle kesi veya dikiş olmadan uygulayabiliyoruz. Hal böyle olunca artık germe ameliyatlarına olan gereklilik son derece azaldı.

Son olarak burun estetiği olmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Ameliyatı gerçekten kendileri istediği için olmalılar, arkadaş, eş, dost istediği için değil. Simetri takıntısı ile ameliyat olmasınlar çünkü hiçbir zaman yüzde 100 simetri olamaz. Doktor seçerken gerçekten bu işle uğraşan ve bu alanda yoğunlaşmış bir hekim araştırsınlar. Burun estetiğini her doktor yapabilir ama önemli olan güzel sonuç alabilmektir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz