Engellilerin gönlünde taht kurdu

Ak Parti Engelliler Birimi’nin kurulmasında etkin rol oynayan Nurettin Şavkın, Gaziantep’te engellilerin en önemli gönüllülerinden birisi. Şavkın, ayırt etmeden ihtiyacı olan engellilerin her zaman yanında olarak gönüllere that kurdu.

Engellilerin gönlünde taht kurdu
Okan Çelik
25 Ocak 2020 / 06:38

Ak Parti Engelliler Birimi’nin kurulmasında etkin rol oynayan Nurettin Şavkın, Gaziantep’te engellilerin en önemli gönüllülerinden birisi. Şavkın, ayırt etmeden ihtiyacı olan engellilerin her zaman yanında olarak gönüllere that kurdu. 

Nurettin Şavkın, 1960 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. Cumhuriyet İlkokulu, Devrim Ortaokulu ve Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra Eğitim Fakültesi ile 9 Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Üniversiteden mezun olduktan sonra Atatürk Barajı’nda görev aldı. Binlerce kişiye genel müdürlük yaptı. Sonra Gaziantep’e döndü. KÜSGET ve Organize Sanayi Bölgesi’nde birçok firma ile çalıştı. Hepsi ile içli dışlı oldu ve emekler verdi. Sonra kendi şirketini kurdu. Meslek vasıtasıyla Gaziantep’te her kesimden insanlarla temasları oldu. Daha sonra İlahiyat eğitimi aldı ve şu anda Kalyoncu Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak hizmet ediyor.

ŞİİR KİTABI İLE SES GETİRDİ

Çıkardığı ‘Kadınım’ adlı şiir kitabı Türkiye’de ilk dörde girdi. Bir erkek gözüyle kadınlar için yazdığı şiir de, en iyi şiirlerden birisi seçildi. Büyük ses getiren şiir kitabı ile bu konuda da ne kadar başarılı olduğunu ortaya koydu. Şavkın, şiirleri ile ilgili olarak da ‘İsteyen alsın okusun. İstersen kendi adına paylaşsın. Ama okusunlar’ diyecek kadar

HAYIR İŞLERİNE YÖNELDİ

Çok yoğun geçen eğitim ve iş hayatının yanı sıra hayırseverliği ile de tanınan Nurettin Şavkın, ‘Biz zamanında babamıza kızardık. Ne bu kadar yardımlarla uğraşıyorsun diye. Sonra biz de babaya döndük ve onun yolunda hayır işlerine başladık. Hayır işlemek vazgeçilmezim oldu” dedi.

ENGELLİLERİ ASLA AYIRT ETMEDİ

Şavkın, engellileri asla ayırt etmedi. Benim için engelli engelsiz ayırımı yok diyen Şavkın, yürüme engelli bir arkadaşını oynatır, kaleye geçirirdi. Vuramazsa da niye vuramadın diye bağırırdı. Asla ötekileştirmedi ve engelsiz olarak gördü bütün engellileri. ‘Önce insan’ sözünü benimseyen Nurettin Şavkın, ‘Asla kimseye engelli veya engelsiz olarak bakmıyorum. Biz ne isek, onlar da onlar da aynısıdır. Biri bizden birkademe aşağıda bile olsa ben onları bir kademe yukarıda görmek isteyen birisiyim’ diye konuştu.

HER ÇOCUĞU KENDİ ÇOCUĞU GİBİ GÖRMEYEN ZÜRİYETSİZDİR

Engellilere yardım konusuna iddialı bir şekilde girdiğini belirten Şavkın, ‘Okuduğum bir şey beni çok etkiledi. Peybamber Efendimiz bir gün otururken sorar; Züriyetsiz nedir? ‘

Oaradan cevap gelir, ‘Niye soruyorsun, çocuğu olmayana zürriyetsiz denir şaşkınlığı ile bakar. Orada Peygamber Efendimiz cevap verir; Her çocuğu kendi çocuğu gibi görmeyene zürriyetsiz denir. Her insanı insan olarak görmeyene insan denilmediği kanaati vardır.

ENGELLİ BİRİMİNİN KURULMASINDA ROL ALDI

Ak Parti Engelliler birimi kurulmasında yer aldı. Şavkın, ‘Türkiye’de yüzde 10-15 oranında engelli var. Bunların içerisinde en fazla engellilerin olduğu kanaati çok fazla. Belediyecilikte emek olarak bakanlıklara yazışmalarında siyaset gütmeden her yola başvurduk. Yaptığımız yardımların rakamını ben bilmiyorum. Asla da şu yardımı yaptım bunu yaptım hesabına girmedim” dedi.

Şavkın, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

İşin özünedir? Allah kime ne kadar yaşama hakkı verir bilmiyoruz. Buranın bir imtihan değil, esas hayata geçiş yeri olduğunu biliyorum. Bizim kimseden üstünlüğümüz olmadığı gibi engellilere yardım etmeliyiz. Melda Dai de bu yolda bize büyük şevk ve istek verdi. Yol açtı. Gerçekten büyük emekler veriyor. Bizler de elimizden geldiği kadar görme engellilerin yanlarında olmaya gayret gösteriyoruz.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz