En yüksek ciro Gaziantep’ten

Kilim Mobilya CEO’su Mesut Yiğit, Kilim Mobilya’nın en yüksek ciroyu Gaziantep’ten yaptıklarını söyledi.

En yüksek ciro Gaziantep’ten
Hüseyin Küpeli
13 Ağustos 2018 / 18:12

Kilim Mobilya’nın üretim ve ArGe merkezine düzenlenen gezide gazetecilere, üretim, pazarlama, bayileşme gibi konularda bilgiler verildi. Gazetecilere bilgiler veren Kilim Mobilya CEO’su Mesut Yiğit Gaziantep’te potansiyelinin çok yüksek olduğunu açıkladı. Tedarikçilerinin büyük kısmının Gaziantep’ten olduğuna dikkat çeken Yiğit, Gaziantep insanının tuttuğunu kopartması özellikle yatırım kararlarının alınmasında Gaziantep’i önemli şehirlerden bir tanesi yapıyor. En başarılı bayilerimizden bir tanesi Gaziantep’tir. Suriye ve Irak’ta daha önce yapılanmalarımız vardı.

Güncel olarak franchise üzerinden halen satışlarımız devam ediyor ancak satış hacimleri önemli bir miktarda düştü. Burada bölgedeki durumların gelişmelerine göre mobilya sektöründe yatırım yapmak çok uzun süren bir çaba değil. Özellikle makine parkınızı neredeyse birkaç hafta içerisinde götürüp bir başka bir yerde devreye alabiliyorsunuz. Yatırım yapma noktasında bir Gaziantep opsiyonunu biz her zaman bir kenarda durduruyoruz. Kilim Mobilya olarak kısa vadeli yatırımlar istemiyoruz. Bu yatırımların özellikle Kilim Mobilya’nın imajına uygun olmadığını düşünüyoruz. Bizim yatırım yapacak olduğumuz yerlerde uzun yıllar hizmet etmemiz lazım. Yeri ve zamanı geldiği zaman elbette Gaziantep’te yatırım yapmak kaçınılmazdır. Gaziantep Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı yerlerden bir tanesidir” diye konuştu.

Kilim Mobilya’nın üretim ve ArGe merkezine düzenlenen gezide gazetecilere, üretim, pazarlama, bayileşme gibi konularda bilgiler veren Kilim Mobilya CEO’su Mesut Yiğit, “Biz Kilim Mobilya’da, Oturma Odası, Salon, Yatak Odası, Yemek Odası ve Genç&Çocuk (Kilim NİNO), Yatak ve Uyku ürünleri (Kilim Uyku) kategorilerinde üretim yapıyoruz” dedi ve ekledi: “Halen dört ayrı tesiste, açık alan olarak toplam 350 bin metrekare, kapalı alan olarak da toplam 180 bin metrekarede üretim yapıyor; EFQM mükemmellik modeli çerçevesinde yürüterek milyonlarca müşterinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için çalışıyoruz. Nihai tüketici ve kurumsal kanalda müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik ürünler geliştirerek Kilim, Kilim Uyku, Kilim Nino marka çatıları altında faaliyetlerimize devam ediyoruz.”

Sözlerini, “Hedeflerimizin önemli bölümünü oluşturan ihracat ve kurumsal satışlarda yakaladığımız ivme, bizim için önemli bir avantaj sağlıyor” diye sürdüren Yiğit, “Özellikle, Avrupa, Orta Asya Cumhuriyetleri ve Ortadoğu ülkelerinde giderek artan satışlarımız, ihracatımızı sürekli yukarıya çekiyor, ve dış pazarlarda sağladığımız büyüme ile iç pazardaki durakasamayı önemli ölçüde kompanse edebiliyoruz” dedi ve şöyle açıkladı: “Bu pozitif gelişmelerde, yurt dışında giderek genişleyen bayi ağımızın yanında, otel ağırlıklı kurumsal satışlarımızın da önemli payı var. Orta Asya Cumhuriyetleri ve Ortadoğu ülkelerindeki büyümemizin odağını özellikle otel satışları, proje bazlı çalışmalar ve satışlar anahtar teslim projelerimizde gösterdiğimiz yüksek performans oluşturuyor. 2017 İSO İkinci 500 sıralamasında 266. Sırada yer alan marka olarak, ihracat pazarlarında, çeşitlemeye ve yeni bayileşme atağımıza dayanan bu yüksek performansımızın etkisiyle, 2017 yılında toplam satışlarımızın yüzde 25’i düzeyinde olan ihracatın payını, 2018 yılının üçüncü çeyreğine geldiğimizde yüzde 40 düzeyine yükselttik.”

Bugüne kadar yaşadıkları gelişmeler, aldıkları siparişler ve yaptıkları projeksiyonların, 2018 yılının tamamında da, ihracatın toplam satışları içindeki payının yüzde 40 olarak gerçekleşeceğini gösterdiğini vurgulayan Mesut Yiğit, “Bu durum da, bizi çok mutlu ediyor; çünkü, ülkemizin dövize en çok ihtiyaç duyduğu bu zamanlarda, ihracatımızı artırıyor olmayı ve buna bağlı olarak da, döviz girdilerimizi yüzde 50’lerin üzerinde yükseltmeyi, önemli bir vatan borcunu yerine getirmek olarak görüyoruz. Bu nedenle de, ihracat odaklı büyümeye ve ihracata dayalı döviz girişlerimizi daha da artırmaya daha çok önem veriyoruz ve tüm çalışmalarımızın odağına alıyoruz” dedi. Özellikle, iç ve dış pazarlardaki artan kurumsal satışlara bağlı talepleri karşılayabilmek için yatak üretim kapasitesini yüzde 30 artırdıklarının altını çizen Yiğit, “Bu alanda özellikle giderek artan ihracatımızın çok büyük payı bulunuyor; ağırlıklı ihracat ürün grubu olarak soft grup ürünlerimizi 60 üzerinde ülkeye ihraç ediyoruz” dedi ve ekledi:

“Tüm bu yüksek oranlı büyüme ve kapasite artış hedeflerimizin temeline de ‘insan odaklı üretim’ politikamızı koyuyor ve bu politikalarımızı ‘Araştırma Geliştirme’ye (ArGe) dayalı yenilikçi çalışmalarımıza dayandırıyoruz. Yüksek nitelikli personelimizin oluşturduğu ArGe çalışmalarımıza toplam ciromuzun yüzde 1’ini ayırmış durumdayız ve gelişmelere bağlı olarak bu oranı daha da artırmayı hedefliyoruz. Büyüme hedeflerine yönelik yatırım planlarımızda öncelikli yürüttüğümüz 40 kişilik ArGe üssü projesinin yanı sıra, bilgi işlem altyapımızı da tamamen yeniliyoruz.” Özellikle, yurt içi ve yurt dışında franchaising modelinde bayileşmeye büyük önem verdiklerinin altını çizen Yiğit, “Bu yöndeki çalışmalarımızın etkisiyle, yılın ilk yarısında 33 yeni bayi açtık. Yılın ikinci yarısında da en az bu kadar yeni bayi açılışını hedefliyoruz. Yurtdışında 130 satış noktasına ulaşan ürünlerimizi dış pazarda yaygınlaştırmak amaçlı 10 yeni bayii açılışını da bu yıl sonuna kadar hedeflerimiz arasına koyduk” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz