Rekor geliyor

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında ihracat rekoru kıran Gaziantep’in bu kez aylık bazda ihracatı düştü. Geçen yıl 665 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Gaziantepli ihracatçıları bu kez 657 milyon dolarda kaldı.

Rekor geliyor
Hasan Akpınar
3 Aralık 2019 / 00:01

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında ihracat rekoru kıran Gaziantep’in bu kez aylık bazda ihracatı düştü. Geçen yıl 665 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Gaziantepli ihracatçıları bu kez 657 milyon dolarda kaldı. 2019 yılı Ocak - Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %7,8 artış ile 6 milyar 849 milyon 173 bin dolarlık ihracat yapıldı.

ÜNVERDİ: YÜZDE 1’LİK DÜŞÜŞ VAR 

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi Ocak-Kasım döneminde Gaziantep'in ihracatı yüzde 7,8 artışla 6 milyar 849 milyon 173 bin dolar oldu. 2018’e göre Kasım ayında hafta içine denk gelen aktif ihracat gün sayısı daha az olduğu için yüzde 1’lik bir azalma ile Kasım ayında 657 milyon 224 bin dolar ihracata ulaştık. İlk 11 ayda ve Kasım ayı itibarı ile en fazla ihracat yapan iller arasında 6. sırada yer alan şehrimizin sanayicilerini ve tüm ihracatçılarımızı tebrik ediyorum.Üçüncü çeyrekte ülke ekonomimizin büyüme trendine girmesi ile inşallah daha büyük hedefleri birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

YILDIRIM: REKORU GARANTİLEDİK

3.çeyrekteki pozitif büyümenin ve dış ticaret açığındaki daralmanın yıl sonu rakamlarına ve 2020 beklentilerine olumlu yansıyacağını belirten Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep’in Kasım ayı ihracatını ise şöyle değerlendirdi:

“Gaziantep, Kasım ayında 657 milyon 224 bin dolarlık ihracat yaparak en fazla ihracat yapan 6. şehir olmaya devam etti. Ocak-Kasım döneminde de 6 milyar 849 milyon 173 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Böylece 7 milyar doların üzerindeki 2019 yılı ihracat hedefini gerçekleştirmeyi ve yılı yeni bir rekorla kapatmayı neredeyse garantiledik.”

KİLECİ: TEKSTİL İLK SIRADA 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Gaziantep’ten Kasım 2019’da 657 milyon 224 bin dolarlık ihracat yapıldığını aynı ayda Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise 785 milyon 47 bin dolarlık ihracat kaydı alındığını açıkladı.  Kileci ayrıca Gaziantep’in ihracatında ön sıralarda Tekstil ve hammaddeleri, halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri sektörlerinin geldiği söyledi. Aynı dönemde GAİB’e bağlı illerden yapılan ihracata bakıldığı zaman ise; Mardin’den 77,2 milyon dolar; Kahramanmaraş’tan 75,2 milyon dolar; Malatya’dan 32,9 milyon dolar; Diyarbakır’dan 17 milyon dolar; Şanlıurfa’dan 16 milyon dolar; Adıyaman’dan 9,3 milyon dolar; Kilis’ten 3,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiği açıklandı.

YILDIRIM, İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

3.çeyrekteki pozitif büyümenin ve dış ticaret açığındaki daralmanın yıl sonu rakamlarına ve 2020 beklentilerine olumlu yansıyacağını belirten Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep’in Kasım ayı ihracatını ise şöyle değerlendirdi:

“Gaziantep, Kasım ayında 657 milyon 224 bin dolarlık ihracat yaparak en fazla ihracat yapan 6. şehir olmaya devam etti. Ocak-Kasım döneminde de 6 milyar 849 milyon 173 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Böylece 7 milyar doların üzerindeki 2019 yılı ihracat hedefini gerçekleştirmeyi ve yılı yeni bir rekorla kapatmayı neredeyse garantiledik.”

2020 yılına çok daha umutlu gireceklerini ve Gaziantepli ihracatçıların her yıl yeni rekorlar kırmayı başaracak altyapıya ve vizyona sahip olduklarını ifade eden Yıldırım,  “Ocak-Kasım dönemine baktığımızda Türkiye ihracatına olan katkımız yüzde 4. Herkesin bildiği bir şey var. Gazianteplinin ihracat şevki… İhracat dendiği anda akan sular duruyor bizde. GTO olarak bu isteğe, arzuya katkı sağlamak için elimizden geleni yapıyor, projelerimizle, çalışmalarımızla var olan gücümüzü daha yukarıya taşımaya çaba gösteriyoruz.” diye konuştu.

Türkiye ihracatının Kasım ayında düşüş göstererek 16,2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini de dile getiren Yıldırım açıklamasına şöyle devam etti:

“Kasım ayında maalesef ülke olarak ihracatta düşüş yaşadık. Gaziantep’te de bir önceki yıla göre Kasım ayında yüzde 1’lik bir düşüş söz konusu. Tabi bunda iş günü eksikliği büyük etken… Gazi şehrimizin her şartta ve koşulda üretmeye, ürettiğini artırarak satmaya devam ediyor oluşunu da 11 aylık süreçteki ihracat rakamlarının yüzde 7,8’lik artışında net olarak görebiliyoruz. Türkiye genelinde bu rakam 1,8… Ülkemiz için çok önemli bir şehir olmamızın yanı sıra örnek bir modele ve yapıya sahip olduğumuz da apaçık ortada. Biz istiyoruz ki yaptığımız işlerle tüm şehirlere örnek olalım. Bunun için de bu yönde projelere imza atıyoruz. Belirli pazarlara muhtaç kalmamak için alternatif pazarlara teşvik ediyoruz üyelerimizi. E-İhracatta E-Ticarette de büyük bir pazar var. Bu pazardaki payımızı artırmamız gerek. Bunun için de sürekli olarak eğitimler gerçekleştiriyor, yeni projelere, anlaşmalara imza atıyoruz. Gerek geleneksel ihracat gerekse yeni nesil ihracat yolunda üyelerimizin ihracat koçu olmaya devam ediyoruz. Bu anlamda dünyanın içinde bulunduğu hızlı dönüşüme de ayak uydurmak zorundayız.”

Gaziantep’in katma değeri yüksek ürünleri üretecek teknolojik altyapıya ve iş bilgisine de sahip olduğunu belirten Yıldırım, “Gaziantep’in zekâsı her şeyi üretmeye yeterlidir. Üyelerimizi her fırsatta yükte hafif pahada ağır ürünleri üretmeye teşvik ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda şehrimizin çok daha hızlı yükselmesine vesile olacak en önemli etmen de budur, hemşehrilerimizin de bunu başaracak potansiyeli fazlasıyla yeterlidir. Bu vesileyle her zaman övünçle, gururla bahsettiğimiz kıymetli ihracatçılarımıza bir kez daha şehrimize, ülkemize olan katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

GAİB’TEN 192 ÜLKEYE 8 MİLYAR 185 MİLYON 705 BİN DOLAR İHRACAT

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Gaziantep’ten Kasım 2019’da 657 milyon 224 bin dolarlık ihracat yapıldığını aynı ayda Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise 785 milyon 47 bin dolarlık ihracat kaydı alındığını açıkladı.

Ocak-Kasım 2019 dönemi ihracat rakamlarının bir önceki döneme oranla artış gösterdiğini açıklayan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Kasım ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesinden dünyanın 163 ülkesine ihracat gerçekleştirildiğini, ihracat yapılan ülke sayısı bazında şimdiye kadarki en yüksek Kasım ayı rakamı olduğunu belirtti. Kileci, İhracat yapılan ülke sayısındaki artışta; Birlik tarafından organize edilen fuar katılımları, alım heyetleri ve sektörel ticaret heyetleri gibi çalışmaların büyük bir payı olduğunu ifade etti. Kasım 2019’da Gaziantep’ten 657 milyon 224 bin dolar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise 785 milyon 47 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilirken 2019 yılının on bir aylık diliminde Gaziantep’ten 6 milyar 849 milyon 173 bin dolar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise 192 ülkeye 8 milyar 185 milyon 705 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Kasım 2019 ihracat rakamlarını değerlendiren Başkan Kileci “İhracatçı Birlikleri olarak ihracatın sürdürülebilir bir artış göstermesi için ihracatın tabana yayılan bir faaliyet olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İhracat ekonomide dikey bir büyüme gösterirse bunun topluma bir ekonomik refah olarak yansıması çok zordur. Bu noktada mikro ihracatın artırılması ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve girişimcilerin teşvik edilmesi, yönlendirilmesi gerekiyor. Birliğimiz bu anlamda çeşitli eğitim faaliyetleri ve bilgilendirme seminerleri düzenliyor. Mesela geçtiğimiz ayın sonunda TİM tarafından KOBİ’lerin ihracata teşvik edilmesi amacıyla başlatılan "KOBİ İhracat Seferberliği" etkinliği kapsamında düzenlediğimiz “TİM-Kobi İhracat Seferberliği Eğitim Programı”nda küçük işletmelerimiz ile buluştuk. Birlik olarak ülke sınırları içerisindeki büyük-küçük tüm işletmelerimize ihracat fırsatlarını anlatan ve onlara omuz veren bu gibi eğitimleri çok önemsiyoruz. Bizler de Bölgemizde ilgili olan herkesi ihracata ama bilhassa e-ihracata teşvik edici eğitimler düzenliyoruz. Şuanda üçüncüsü devam etmekte olan “E-Ticaret Uzman Yönetmen Eğitimi” ile hedefimiz her bir kursiyerimizi mikro ihracat yapabilir yetkinliğe ulaştırmak.” dedi.

Sözlerine devam eden Kileci; “Tabii yalnızca bu tür destekleyici faaliyetleri düzenlemek yeterli gelmiyor. Bir yandan da mevcuttaki ihracat hacmini koruyucu çalışmalar yürütmek gerekiyor. Bu amaçla,  ihracatçımızı olası belirsizliklerden ve risklerden korumak ve önlem almak için bir takım toplantılar gerçekleştiriyoruz. Kasım ayı içerisinde düzenlediğimiz “İngiltere’nin AB’den Ayrılması (Brexit) Süreci Hakkında Bilgilendirme Toplantısı”nda, en fazla ihracat yaptığımız ülkelerden biri olan İngiltere ile ticaretimizde, ihracatçılarımıza; Brexit sürecinde yaşanan belirsizlikten kaynaklı doğabilecek zararlar ve sonrasında oluşacak koşullar hakkında İngiltere Büyükelçiliği yetkilileri tarafından bilgilendirme yapıldı, merak edilenler yanıtlandı. Bir diğer toplantımız ise yine ihracatçımızın döviz kuru kaynaklı kayıplarını önlemek ve konu ile ilgili bilinçlendirmek amacıyla organize ettiğimiz “İhracat Yapan Şirketler İçin Kur Riski Yönetimi Paneli” idi. TİM koordinasyonu ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin desteğiyle gerçekleştirdiğimiz panelde sermaye piyasası ve kur riski yönetiminde alanında uzman kişiler firmalarımızı bilgilendirdiler. Bu gibi eğitimler ile aslında olası tehlike ve belirsizliklere karşı firmalarımıza direnç kazandırıyoruz. İhtiyatlı davranan ve ihracatının gidişatını mikro ve makro düzeyde takip edebilen ihracatçılarımız, ülkemizin ihracat hedeflerine giden yolda bize büyük katkılar sağlayacaktır.”  şeklinde konuştu. 

YILBAŞINDAN BU YANA GÜNEYDOĞU İHRACATI YÜZDE BEŞ ARTTI

Aralık 2018 – Kasım 2019 dönemini kapsayan 12 aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, Güneydoğu’dan %4,7 artışla 8 milyar 889 milyon 674 bin dolar; Gaziantep’ten ise %7 artışla 7 milyar 432 milyon 108 bin dolar ihracat kaydedildiğini belirten Başkan Kileci Gaziantep’te ihracatın ithalatı karşılama oranının ise %153,2 olduğunu ifade etti. 2019 yılının on bir aylık diliminde Gaziantep’ten 6 milyar 849 milyon 173 bin dolar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise 192 ülkeye 8 milyar 185 milyon 705 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından Kasım 2019’da kayıt altına alınan ihracatın 2018 yılının aynı ayına oranla %0,8 düşüş ile 785 milyon 47 bin dolar olarak gerçekleştiğini ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Gaziantep’in Kasım  2019 ihracatının ise önceki yılın aynı ayına göre %1 düşüş ile 657 milyon 224 bin  dolar olduğunu belirtti. Kileci; “Bu düşüş, 2018 yılı Kasım ayına göre bir iş günü daha az çalışılmasından kaynaklanmıştır; çalışma süresi eşit olsaydı, Bölgemiz için %3,8; Gaziantep için %3,7 artış gerçekleşecekti.” dedi

ORTADOĞU BİRİNCİ SIRADA

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gerçekleştirilen ihracat ülke gruplarına göre incelendiğinde, Orta Doğu Ülkeleri’nin %45,9 pay ile ilk sırada, AB Ülkeleri’nin %19,5 ile ikinci ve Afrika Ülkeleri’nin ise %13,5 ile üçüncü sırada yer aldığı açıklanırken Güneydoğu Anadolu Bölgesinden Ocak-Kasım 2019 döneminde 192 ülkeye ihracat gerçekleştirildiği ve Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, Libya ve İsrail’in en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında olduğu belirtildi. İhracatı yapılan ürünler incelendiğinde ise makine halıları, iplikler, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, ağaç ve orman ürünleri, demir-çelik mamulleri ile dış giyim en çok ihracatı yapılan mal grupları olduğu ifade edildi.

GAZİANTEP YERİNİ KORUYOR

2019 yılı Ocak - Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %7,8 artış ile 6 milyar 849 milyon 173 bin dolarlık ihracat yapan, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin lokomotif ili Gaziantep’in Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini koruduğu ifade edildi. Gaziantep’in ihracatında ön sıralarda Tekstil ve hammaddeleri, halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri sektörlerinin geldiği belirtildi. Aynı dönemde GAİB’e bağlı illerden yapılan ihracata bakıldığı zaman ise; Mardin’den 77,2 milyon dolar; Kahramanmaraş’tan 75,2 milyon dolar; Malatya’dan 32,9 milyon dolar; Diyarbakır’dan 17 milyon dolar; Şanlıurfa’dan 16 milyon dolar; Adıyaman’dan 9,3 milyon dolar; Kilis’ten 3,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiği açıklandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz