Dünyaya şifa dağıtacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tadı, aroması ve yapısıyla özgün olan Araban sarımsağının başlayan hasatına katıldı.

Dünyaya şifa dağıtacak
Telgraf Haber Merkezi
29 Nisan 2021 / 07:56

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tadı, aroması ve yapısıyla özgün olan Araban sarımsağının başlayan hasatına katıldı. Şahin, kurum olarak birçok desteğin veriliğini söyleyerek, “Bütün dünyaya şifayı Araban’dan dağıtacağız” dedi.

Gastronomi dalında 2015 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına giren Gaziantep Mutfağı eşsiz lezzetleriyle ulusal ve uluslararası alanda adından sıkça söz ettiriyor. Bu kapsamda Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) Salgını döneminde bilim insanlarının sarımsağı bağışıklık sistemi için önemli olarak göstermesinin ardından Büyükşehir Belediyesi coğrafi işaretli Araban sarımsağının üretimi ve tanıtımı için yürütülen çalışmaları hızlandırdı. Üretimin yüzde 50 arttığı, Türkiye’nin sarımsak ihtiyacının 3’de 1’ni karşılayan Araban Ovası’nda başlayan sarımsak hasatına Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’de katıldı. Çiftçilerle beraber ürünleri hasat eden Şahin, sonrasında masanın başına geçti, sarımsakla yapılan coğrafi işaret almış Antep Şiveydizi, Gaziantep Sarımsak Aşı ve Gaziantep Sarımsak Kebabı’nın yapılışını basın mensuplarına Mutfak Sanatları Merkezi koordinatörü ve şefi Doğa Çitçi ile beraber anlattı. Hasatta açıklama yapan Başkan Fatma Şahin, kurum olarak soğuk hava depo desteğini, yenilenebilir enerjiyi kullanarak sulama yapılması, uygun maliyette sarımsak üretimi, tüketimi arttırmayı ve yeni pazarlar için destekleri arttırarak sürdürklerini vurgulayarak, “Çok üretim yapacağız ve tanıtacağız. Bütün dünyaya şifayı Araban’dan dağıtacağız” diye konuştu.

Şahin, hasatın bu dönem bereketli olduğunu, ovaya girildiğinde özel bir kokunun karşıladığını belirterek, “Koku, şifanın, lezzetin, Araban’ın kokusu. Bereketli Hilal’in, Mezopotamya’nın kokusu. Bu koku bize, ekonomi, gelir, istihdam getiriyor. Bunun için buradayız. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak 2014 yılında Tarım Daire Başkanlığı’nı kurarak burası ile ilgili neler yapılması gerektiğini çalıştık. Burada sertifikalı buğday çok önemli buğday çeşidini çoğaltmamız gerekiyordu. Bu konuda ortak çalışmalar yaparak bereketi arttırdık. Nohut çok önemliydi. Daha fazla üretilmesi için destek verdik. Ama bu dönemde arkadaşlarımızla oturup çalıştık ve genel desteğin dışında hangi bölgenin hangi ürünü öne çıkıyor biz gücümüzü birleştirerek kümeleştirelim dedik. Bizim daha öncesinde pamuğumuz beyaz altındı yeni beyaz altımız sarımsağımız oldu. Araban sarımsağının aroması çok farklı, raf ömrü çok uzun. Araban sarımsağının kalitesi etkili bu konuda. Mevcut özellik kullanım oranını ve çeşitliliği arttırıyor. Sarımsak dişinin büyüklüğü ve çeşitliliği bu ürünü dünyanın en kaliteli sarımsağı haline getiriyor. Bu yüzden bize düşen daha fazla üretmek. Daha fazla nasıl üretiriz dediğimizde birliği, kooperatifi kurduk. Daha fazla üretim için maliyetin düşmesi gerek. Maliyetin azaltılması için ise enerji ile ilgili yatırımlar yapıyoruz. Sulanabilir arazide güneş enerjisinin kullanılmasını amaçlıyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak GAP ile ortak çalışarak depolama için yeni yatırımlar oluşturdu. Daha öncesinde kiraz için yaptığımızı şimdi sarımsak için yapacağız. İşlemek için de ayrı çalışıyoruz. Sarımsağın türevleri katma değer sağlayarak birim fiyatı bir anda 10 katına çıkıyor. Coğrafi işareti hızlı bir şekilde aldık. Baklava Avrupa Coğrafi İşareti’ni alan ilk üründü Türkiye’de. Şu anda sarımsak için de başvurduk. Çünkü Avrupa pazarında ciddi bir talep var. Bu da bir network oluşturacak. Birçok yemeğimiz şifadır. Birçok coğrafi işaretli ürünümüz şifadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için sarımsağı anahtar olarak gösteriliyor. Pandemiden kurtulmanın yolu daha fazla Araban Sarımsağı yemek, yapılan yemekleri tüketmektir. Lezzetin Başkenti Gaziantep Araban sarımsağı sayesinde şifanın da başkenti olacak” dedi.

Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan ise gerekli çalışmaları kurumlarla yürüttüklerinin altını çizerek, “Özellikle kooperatifle ve soğuk hava deposu ile ilgili bir çalışma yapılacak. Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın çalışmalarıyla sarımsak işleme ve toz elde edilmesi ile ilgili proje hazırlıyoruz. Özellikle Araban ilçemizde gereğini yapacağız. Gaziantep için ‘Hep Bereket, hep bereket’ diyoruz. Araban Ovası’nda yetişen sarımsak dünyada bir numara” diye konuştu.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz