Gaziantep ve bölgenin ihtiyacını karşılayacak

Dow Güney Ofisi Müdürü Onur Terkeşli, Gaziantep ofisi kurulduğunda Dow’ın bölgedeki iş hacminin Türkiye’nin toplam iş hacminin yüzde 9’u civarında olduğunu ve bu rakamın bu sene itibarıyla yüzde 16 barajını geçtiğini söyledi.

Gaziantep ve bölgenin ihtiyacını karşılayacak
BOSS Dergisi
20 Ocak 2018 / 17:00

Yaklaşık üç yıl önce kurulan Gaziantep Ofisi ile bölgedeki faaliyetlerine hız veren Dow Kimya, bölgedeki iş hacmini neredeyse ikiye katladı.

Kurum olarak bölgedeki faaliyetlerini kuvvetlendirdiklerini aktaran Dow Güney Ofisi Müdürü Onur Terkeşli, Gaziantep ofisi kurulduğunda Dow’ın bölgedeki iş hacminin Türkiye’nin toplam iş hacminin yüzde 9’u civarında olduğunu ve bu rakamın bu sene itibarıyla yüzde 16 barajını geçtiğini söyledi.

Onur Terkeşli ayrıca, müşterilerine daha yakın olmak hedefi ile kurulan Gaziantep ofisinin, sadece insan kaynağı ile değil, lojistik olarak da bölgede daha da güçlendiğini ve artık sipariş veren müşterilerine siparişlerini birkaç saat içerisinde teslim edebildiklerini kaydetti.

Dow Güney Ofisi Müdürü Onur Terkeşli, Gaziantep ve bölgede artan iş hacmindeki başarılı çalışmalarını, hedeflerini ve gerçekleştirdikleri projeleri BOSS okurları için anlattı.

Güney Ofisi liderliğini üstlendiğiniz yaklaşık 1 yıllık süreçte bölgede ne tür çalışmalar gerçekleştirdiniz?

Sorunuza aslında tüm Dow Türkiye adına cevap vermem gerekiyor, çünkü her ne kadar burada insan kaynağımız mevcut olsa da tüm aktivitelerimiz İstanbul’daki çalışma arkadaşlarımız ile koordineli olarak devam ediyor. Dolayısıyla bölgeyi ele alırken bir bütün olarak değerlendirmeliyiz.

Kurum olarak bu bölgedeki faaliyetlerimizi daha da kuvvetlendirdik. Ofisimizi kurduğumuzda şirketimizin bölgedeki iş hacmi, Türkiye’nin toplam iş hacminin yüzde 9’u civarındaydı. Bu rakam bu sene itibarıyla yüzde 16 barajını geçti. Bu sonuç, Dow Türkiye’nin bölgede ne kadar hızlı büyüdüğünün bir göstergesi.

Ofisimizin kurulma sebebinin temelinde, müşterilerimize daha yakın olma isteğinden kaynaklandığını bundan önceki görüşmemizde belirtmiştim. Ancak Dow, sadece insan kaynağı ile değil, lojistik olarak da bölgede daha da güçlendi. Artık siparişi veren müşterilerimiz siparişlerini birkaç saat içerisinde teslim alabiliyorlar. Bu, Dow gibi büyük bir şirketin aynı zamanda müşterilerine daha iyi servis verebilmek için gayretini gösteriyor.

Bölgemizde yaptığımız pazar araştırmaları sonucunda ortaya çıkan yeni müşteriler ile birlikte, Dow bünyesine katılan yeni ürünler de iş hacmimizin büyümesinde en önemli etken oldular. Özellikle Sadara yatırımımızdan gelen ürünler arz gücümüzü büyük oranda artırdı. Bugüne kadar ilk aşamada Sadara’dan ulaşan polietilen ürünlerini müşterilerimize sunduk. Çok yakın bir zamanda poliüretan ürünlerimizi de piyasaya sunacağız.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz arasında neler var?

Güney Ofisi’nin Türkiye iş hacmi içerisindeki oranı hızlı bir artış gösteriyor. Bu doğrultuda, bizim gelecek dönemdeki hedefimiz de bu artışı sürdürmek ve bölgeye daha iyi hizmet vermek. Bölgemizdeki pazar araştırmalarına devam edeceğiz, çünkü pazar dinamikleri sürekli değişebiliyor.

Bununla beraber, geçtiğimiz yıllara kıyasla önemli bir güç kazandığımızı belirtmek isterim. Bu gücün sebebi, bölge sanayicisinin bizim bölgede olduğumuzun artık farkında olması. Geçtiğimiz haftalarda Gaziantep’te iş ortaklarımızla gerçekleştirdiğimiz buluşma toplantımızda 60’tan fazla iş ortağımızla bir araya gelerek gelecek planlarımızı onlara bizzat Dow liderlerinden aktarma şansı bulduk. Bu buluşma özelinde müşterilerimizle bir araya gelmek üzere İstanbul’dan 30 çalışma arkadaşımızı Gaziantep’te ağırladık. Bu çalışmalarımız Dow’ın global bir şirket olarak bölgeye verdiği büyük önemden kaynaklanıyor. 

Bildiğiniz üzere, son dönemde Dow önemli bir değişimden geçiyor. Geçtiğimiz sene silikon alanında dünya devi olan ortak yatırımımız Dow Corning’deki hisselerin tamamını alarak bu şirketin tam sahibi olduk. Bu kadar hareketli bir dönemde Gaziantep’te gerçekleştirdiğimiz buluşmada, her koşulda ilk önceliğimizin iş ortaklarımız olduğunu bizzat paylaşmak istedik.

Dow’ın Gaziantep’teki uzun vadeli hedefleri neler? 

Şu anda öncelikli olarak Gaziantep’teki ofisimizi çok etkin bir hale getirerek, şehrin ve bölgenin ihtiyaçlarını çok iyi anlayarak üst düzeyde çözümler sunmaya devam etmek istiyoruz. İhtiyaçlar çerçevesinde inovatif çözümlerimizi bölgenin gelişimine katkı sağlayacak şekilde müşterilerimize ve paydaşlara sunmayı hedefliyoruz.

Bu hedefleri hayata geçirmemizde bölgedeki sanayi ve ticaret kuruluşlarıyla oluşturduğumuz işbirlikleri önemli rol oynayacaktır. Birlikte çalıştığımız kurumlara bu hedefler doğrultusunda her daim destek olmaya hazırız. Çünkü Dow, bölgede aynı zamanda bir düşünce liderliği rolü üstleniyor. Gaziantep’teki varlığı kanalıyla bölgenin diğer büyük yerel şirketleriyle dünyada 120 yılı aşan deneyimlerini paylaşmak istiyor.

Sanayi faaliyetlerimizin yanı sıra, bölgenin beşeri kalkınmasına yönelik faaliyetlerimiz de uzun vadeli hedeflerimizin içerisinde yer alıyor. 2013 yılından beri Öğretmen Akademisi Vakfı ile iş birliği içerisinde devam eden “Öğretmenin Kimyası” projemizle, son 4 yılda 17 değişik ilden 745 öğretmene ulaştık. Bu eğitimlerle, yenilikçi ve uygulamaya yönelik kimya ve fen bilimleri eğitimini destekliyoruz. Eğitimlere katılan öğretmenlerimize, sınıflarında daha etkin bilim eğitimi gerçekleştirmeleri için dünya çapında uygulanan en güncel yöntemleri iki tam günlük çalıştaylarla aktarma fırsatı buluyoruz. 14-15 Ekim 2017 tarihlerinde Öğretmenin Kimyası’nın Gaziantep’te ikinci, toplamda ise 11. eğitimini düzenledik. Gaziantep’te düzenlediğimiz bu ikinci çalıştayımız sayesinde Gaziantep özelinde daha fazla öğrenciye ulaşma fırsatı yakaladık. Önümüzdeki yıllarda eğitim alanında desteklerimizi sürdürürken, Gaziantep’e yönelik özel bir odağımız olmaya devam edecektir. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin bilim ve teknoloji alanlarında gelişimine destek sağlayarak, Gaziantep’in ve Türkiye’nin rekabet gücüne katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Bölgedeki sanayicilerle nasıl bir iletişime sahipsiniz? Orta ve uzun vadede geliştirmeyi planladığınız işbirlikleri var mı?

Gaziantep sanayisi Türkiye’nin en dinamik sanayisi konumunda. Sanayi faaliyetlerinde halı, kuru bakliyat, dokumasız kumaş, iplik gibi birçok farklı alanda faaliyet gözlemliyor olsak da, bu bölgenin en önemli ihtiyaçlarından birinin katma değerli ürün üretimi olduğunu söyleyebiliriz.

Dow, Ar-Ge faaliyetleri için senede 2 milyar dolara yakın harcama yapan dünyanın en inovatif şirketlerinden birisi. Bu bağlamda Gaziantep’te de inovatif ürünler üretmek isteyen müşterilerimizle birlikte yeni ürün geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Bu hem bölgeye, hem de müşterilerimize ticari avantaj sağlarken, katma değerli ürünlerin bölgeden üretilmesi çalışmalarına da destek oluyor. Değer zincirindeki kullanıcıların taleplerine göre yapılan bu çalışmalar, müşterimizin değer zincirindeki öneminin artmasına da yardımcı oluyor. Dow, sunduğu sürdürülebilir çözümlerle bölge müşterileriyle bu tarz işbirlikleri gerçekleştirmekten büyük memnuniyet duyuyor. Bu doğrultudaki işbirliği çalışmalarımızı önümüzdeki dönemlerde de sürdürerek artırmayı planlıyoruz.

Aynı zamanda biliyorsunuz ki Gaziantep, canlılığı ve dinamizmiyle artık İstanbul’a giden göçleri de tutar konuma geldi. Bu da hızlı bir nüfus büyümesini beraberinde getiriyor. Büyümenin sağlıklı olması için bugünden hazırlıklarımızı yapmalıyız. Dow’ın ileri teknolojilerini Gaziantep’e getirerek iç ortam havasında formaldehit barındırmayan ve enerji verimliliği yüksek binalar inşa edebiliriz. Su arıtma altyapımızı kuvvetlendirebilir, Dow’ın üstün teknolojileriyle binalarımızı kuvvetlendirerek doğal afetlere karşı koruma sağlayabiliriz. Bu teknolojileri de ağırlıklı olarak Türkiye’de ürettiğimiz çözümlerimizle sunabiliyoruz.

Türkiye’de kurulu 5 üretim tesisimizde birçok inovatif çözümler üretmekteyiz. Örneğin, Yalova’da ürettiğimiz karbon elyaf teknolojisini bu bölgeye nasıl daha fazla sunabileceğimizi iş ortaklarımızla ve bölge sanayicileriyle konuşmak isteriz. Aynı şekilde, Dow’ın uzun ömürlü ve insan sağlığına duyarlı su bazlı boya teknolojileri ile şehirlerimizdeki yaşama nasıl değer katabileceğimizi birlikte değerlendirmek isteriz. Kalkınma alanında önemli pay sahibi mega projelerde birlikte rol alıp, topluma uzun yıllar hizmet verecek bu projelerde daha sürdürülebilir teknoloji seçimlerini sunabiliriz.

Güney ofisinin uluslararası ticarete katkıları nelerdir? Bölge üzerinden dış pazarlara ihracat yapıyor musunuz, yurt dışında ticari bağlantılarınız var mı? 

Dow olarak her yıl 5 yerel tesisteki üretimimizin önemli bir oranıyla ihracat gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Bölgede ise hali hazırda depolama kapasitemizle ağırlıklı olarak bölge taleplerini karşılıyor, burada faaliyet gösteren yerli ve uluslararası müşterilerimize hizmet veriyoruz. Yakın gelecekte Gaziantep’in konumundan da faydalanarak, bölge üzerinden dış pazarlara erişimimizi artırmayı istiyoruz.

Gaziantep ili, en yakın komşularımızdan biri olan Suriye’ye 50 kilometre uzaklıkta olan bir şehir. Mesafe yakınlığının yanı sıra; kültürel benzerlikler, akrabalıklar ve uzun yıllardır süren ticaret anlaşmaları mevcut. Aynı şekilde diğer komşu ülkelerimizden biri olan Irak da Gaziantep için önemli bir pazar. 450 kilometre karayolu mesafesiyle Irak’a bu kadar yakın mesafede başka bir sanayi kenti mevcut değil. Bu nedenle gelecekte, Gaziantep’in bugünkü ihracat başarısının da üzerine çıkması en doğal beklentimiz. Yakın coğrafyamızda siyasi istikrarın gelişmesiyle de birlikte, Gaziantep’in durdurulamaz bir büyümeye imza atacağına inanıyoruz.

Dow olarak bizler, bugün olduğu gibi yarın da Gaziantep’in büyüme yolculuğunun destekçisi olmak, katma değerli üretime hem çözümlerimiz hem de deneyimimizle destek vermek üzere bölge sanayisinin yanında olacağız.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz