Ders zili çalıyor

Ders zili çalıyor
Hasan Akpınar
9 Eylül 2019 / 00:03

Gaziantep’te bin 154 resmi 215 özel olmak üzere toplam bin 369 okulda 561 bin 951 öğrenci ve ve 30 bin 443 öğretmen için yeni eğitim öğretim yılı bugün başladı. Yeni eğitim yılı nedeniyle Vali Davut Gül ve Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete birer mesaj yayınladılar.

Vali Davut Gül, “Yarınlarımızın umudu olarak sizlerden en büyük beklentimiz ülkemizin geleceğine sahip çıkmanızdır” derken Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete ise, “Öğrencilerimizin yetişmesinde öğretmenlerimizin olduğu kadar velilerimize de büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Öğretmen, öğrenci ve veli işbirliğiyle çocuklarınız çok daha başarılı olacaklardır” ifadelerini kullandı. 

Vali Davut Gül’ün mesajı şöyle; Uzun bir yaz tatili yaparak dinlendiniz, yorgunluklarınızı attınız ve yeni bir enerji ile yeni eğitim öğretim yılına başlayacaksınız. Aileleriniz, öğretmenleriniz ve idarecileriniz olarak sizleri bilimi ve teknolojiyi kullanan, sorunlara çözüm üretebilen, araştıran, sorgulayan, milli ve manevi değerlerine bağlı, bilimin ve aklın yol göstericiliğinden ayrılmayan, çağdaş bireyler olarak yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz. Yarınlarımızın umudu olarak sizlerden en büyük beklentimiz ülkemizin geleceğine sahip çıkmanızdır.

  Bir milleti yükselten, çağdaş eğitim seviyesinin üzerine çıkaran eğitimdir. Eğitim bizim olmazsa olmazımızdır. İlimizin gelişmesi kalkınması da çocuklarımızın eğitilmesiyle mümkündür. Bizler idareci olarak gerek ülke gerekse il bazında eğitimi her zaman birinci önceliğimiz olarak gördük. Bu bağlamda geçen eğitim öğretim yılında birçok proje uyguladık ve bu yıl da uygulamaya devam edeceğiz.

  Spor Şehri Gaziantep projesiyle 746 okulumuzda spor kulüpleri kuruldu, 28 Haziran 2019 tarihi itibariyle 19.873 faal lisanslı sporcumuz çeşitli branşlarda çok güzel başarılar elde ettiler. Gazi Şehir Öğrenci Meclisleri projesi ile tüm okullarda 3.607 adet proje ve etkinlik yapıldı. Ben Okuyorum, Gaziantep Okuyor projesi ile  okuma farkındalıkları oluşturuldu.

  Bu yıl da sosyal ve sportif projelere akademik başarıyı arttırıcı projeler de ekleyerek Gazi şehrimizin eğitim çıtasını yükselteceğiz. İlimizde 2019 yılı LGS’de tam puan alan 17 öğrencimiz; Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda ise Türkiye genelinde ilk 1000’de 48 öğrencimiz bulunuyordu. Hedefimiz bu yıl bunun çok daha üzerine çıkmak olacaktır.

  Derslik ihtiyacımızın temini noktasında devletimiz ve hayırseverlerimiz işbirliğiyle çalışmalar devam ediyor. Devletimizin yaptığı okulların yanında, eğitime büyük katkı veren hayırseverlerimize de bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu yıl da bu hayırsever kervanına yenilerini bekliyoruz. Unutulmamalıdır ki eğitime yapılan yatırım insana yapılan yatırımdır; insana yapılan yatırım ise ülke geleceğine yapılan yatırımdır.

  Değerli öğretmen arkadaşlarım, bizler en değerli varlıklarımızı, çocuklarımızı,  işlenmek üzere sizlere emanet ediyoruz. Onları en güzel şekilde yetiştireceğinizden, onlara sahip çıkacağınızdan, onları kendi yavrularınızdan ayırmayacağınız konusunda hiçbir tereddüdümüzün olmadığını bilmenizi isterim. Sizlere güveniyoruz. Bu konuda öğrencilerimizi geleceğe iyi hazırlayalım. Dolayısıyla çocuklarımızı millî ve manevi değerlerine sahip çıkacak şekilde, küresel sorunlara küresel çözüm üretecek şekilde yetiştirmenizi özellikle bekliyoruz. İnsanı insan olduğu için kucaklayacak bir kültürü, eğitimi onlara vermeliyiz. Bunu yapabildiğimiz takdirde ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılar, şu an birlikte çözmeye çalıştığımız problemler önemli ölçüde ortadan kalkacaktır.

  Kıymeti velilerimiz, öğrencilerimizin yetişmesinde öğretmenlerimizin olduğu kadar siz değerli velilerimize de büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Öğretmen, öğrenci ve veli işbirliğiyle çocuklarınız çok daha başarılı olacaklardır. Bizler okullarda ve okul önlerinde her türlü güvenlik tedbirini alıyoruz, sizler de aynı şekilde okul çıkışından sonra aynı hassasiyetle davranmalısınız.

  Bu duygu ve düşünceler ile 2019-2020 eğitim öğretim yılımızın öğrenci, öğretmen, idareci ve velilerimize hayırlı olması temennisi ile öğrencilerimize başarılar diliyorum” 

METE: 562 BİN ÖĞRENCİ İÇİN ZİL ÇALIYOR

Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete’nin mesajı ise şöyle;Eğitim, insan hayatının vazgeçilmezi, bir millet için geleceğin temellerini atan, bilimsel, sanatsal, sosyal ve kültürel gelişimin en önemli kaynağıdır. Bu yüzden Millî Eğitim davası, her dönemde ülkemizin en önemli önceliklerinden biri olmuştur. Ülke olarak çocuklarımızın ve gençlerimizin çağın gereklerine uygun olarak fırsat eşitliği içinde eğitim-öğretim imkânlarından yararlanması yönünde yoğun bir çaba içerisindeyiz. Bu nedenden dolayı gençlerimizi; günümüzün en modern eğitim araç ve gereçlerini kullanarak, ülkesini ve milletini seven, millî ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, sorumluluk duygusu gelişmiş, şünen, tasarlayan, tasarladığını üreten, teknolojiyi takip eden nitelikli bireyler olarak yetiştirmemiz gerekmektedir.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, her dönemde önemli bir yerleşim merkezi olabilmişilimizde bu yıl; 1.154 resmi 215 özel olmak üzere toplam 1.369 okulumuzda 561.951 öğrencimiz ve 30.443 öğretmenimiz ile eğitim ve öğretim yılı başlayacaktır.  Açık öğretime devam eden 47.369 öğrencimiz ile birlikte toplam öğrenci sayımız 609.032’yi bulmaktadır.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımız, gençlerimiz;sizler çıktığınız eğitim yolunda ailelerinizden ve bizlerden aldığınız destek ile kendinizi, sorumluluklarının bilincinde, bilgiyi üretebilen ve aktarabilen, bilimsel, teknolojik ve kültürel gelişmelere açık, milli ve manevi değerlerimize bağlı, aynı zamanda çağdaş becerilere sahip, toplumlar tarafından benimsenmiş değerlere saygılı, ülkemizin geleceği adına gerekli bilgi, birikim ve özgüvene sahip bireyler olarak yetiştirmelisiniz. Sevgili öğrencilerim; Derslerinize çok çalışarak, bilimsel, sportif, sosyal ve kültürel etkinlikleri yakından takip ediniz. Pırıl pırıl bir gelecek sizleri bekliyor, ülkemizin ve geleceğimizin ümidi ve teminatı sizlersiniz. Bu eğitim-öğretim yılında sizlere sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum.

Ülkemizin geleceğini şekillendirmek adına üstlendiğiniz rol ve sorumluluk ile kendisini devletine, milletine adamış, bilimde, teknolojide gelişime, değişeme açık, değerlerini iyi bilen öğrenciler yetiştirmenin gayreti içerisinde olduğunuz için hepinize teşekkür ederim. Okulda, sınıfta ve öğrencilerimize ulaşabildiğiniz her yerde geleceğimizi inşa etme yolunda öğrencilerimiz, evlatlarımız için gerçekleştirdiğiniz bütün çalışmalarda her zaman  sizlerin yanında olduğumu bilmenizi isterim.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ilk eğitimi ailede başlamaktadır. Bu yüzden okullarımızda bize düşen sorumluluk kadar evde sizlere de sorumluluklar düşmektedir. O yüzden eğitim süreci içerisinde çocuklarımız için evdeki aileleri olarak sizler, okuldaki aileleri olarak bizler onların üzerine titremeli her an yanlarında olmalı ve ailesine, büyüklerine, ülkesine yararlı bireyler olarak yetişmelerini sağlamalıyız. Bu süreçte çocuklarımıza her zaman yapıcı bir yaklaşımla destek vermeli, onları desteklemek, en iyiye yönlendirmek adına öğretmenleriyle sürekli iyi bir iletişim içerisinde olmalıyız. Çıktığımız bu eğitim yolunda velilerimizin desteğine her zaman güveniyoruz.

İlimizde eğitim konusunda yürütülen çalışmalara her türlü desteği sağlayan başta Sayın Milli Eğitim Bakanımıza, bizleri her konuda destekleyen ilimiz Bakanlarına, Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, Belediye Başkanlarımıza, Okul Aile Birliklerine, Maarif camiamızın her bir ferdine, Emniyet güçlerimize, oda başkanlarımıza, eğitimin en büyük destekçisi hayırseverlerimize, sivil toplum kuruluşlarına ve muhtarlarımıza şehrimiz adına teşekkür ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının tüm eğitim camiamız için, şehrimiz için sağlıklı, huzurlu ve başarılı geçmesini diliyor,  ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

EĞİTİM TAKVİMİ

18-25 KASIM 2019 ARA TATİL

20 OCAK -3 ŞUBAT 2020 YARIYIL TATİLİ

6-13 NİSAN 2020'DE İKİNCİ ARA TATİL

19 HAZİRAN 2019  11 HAFTA YAZ TATİLİ

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz