Davutoğlu yeni partiyi kuruyor: Ekibinde kimler var?

AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık yapan Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti kurma hazırlıkları yaptığı iddia ediliyor.

Davutoğlu yeni partiyi kuruyor: Ekibinde kimler var?
Telgraf Haber Merkezi
14 Mayıs 2019 / 09:26

 Davutoğlu’nun Ramazan ayı içinde Diyarbakır’da büyük bir iftar programı için hazırlık yaptığı ve yeni partiye ilişkin “startı” buradan vereceği konuşuluyor.

DW Türkçe’nin haberine göre, Davutoğlu’nun yeni partisine ilişkin duyuruyu Diyarbakır’da yapması bekleniyor. Davutoğlu’nun parti kurma çalışmalarında sona yaklaştığı ve eski milletvekilleri dahil pek çok AK Parti’li ile birebir görüşmeler yaptığı belirtiliyor.

Kulislere göre, Davutoğlu’nun görüştüğü isimler arasında eski bakanlardan Mehmet Şimşek ve Cevdet Yılmaz ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da yer alıyor. Her üç ismin de Davutoğlu’nu geri çevirdiği iddia edildi. Davutoğlu’nu reddeden bazı isimlerin, seçim sonrasına kalan kabine değişiminde yeni ve daha aktif görev bekledikleri öne sürülüyor. Eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Başçı ve eski milletvekili Ramiz Altun’un ise Davutoğlu ile birlikte hareket ettiği öğrenildi.

‘AMBLEM YEŞİL ZEMİN ÜZERİNE BEYAZ YONCA OLACAK’

Ahmet Davutoğlu’nun daha çok Diyarbakır, Batman, Bingöl gibi illerde etkin çalışma yürüttüğü, bazı il ve ilçe başkanlarıyla görüştüğü iddia ediliyor. Davutoğlu’nun sahaya daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde AK Parti’li olmayan muhafazakar Kürtleri yanına alarak çıkacağı söyleniyor. Bu arada yeni partinin ambleminin ise yeşil zemin üzerine beyaz dört yapraklı yonca olması planlanıyor.

‘BABACAN AYRI OLUŞUM İÇİNDE’ İDDİASI

AK Parti kulislerinde eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın da ayrı bir oluşum içinde olduğu da konuşuluyor. Yakın zamana kadar Davutoğlu ile birlikte hareket etmesi beklenen Babacan’ın, yeni oluşumda kendisini lider olarak görmek istemesi nedeniyle, Davutoğlu’ndan ayrı hareket ettiği belirtiliyor. Babacan’ın etrafında ise, halen AK Parti’ye mensup 35 kadar milletvekili olduğu ileri sürülüyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz