Çocukların hayalleri gerçekleşiyor

Aysel Şerbetçi ihtiyaç sahibi çocuklar için ‘Bir çocuğun hayali dünyayı değiştirir sloganıyla’ mimarlarını alıp Uzman Dr Klinik Psikolog Ezel Avcı eşliğinde tasarım atölyeleri kurmaya başladı.

Çocukların hayalleri gerçekleşiyor
Eray Ünver
13 Haziran 2018 / 08:37

Atölye çalışmasındaki öncelikli amaç psikologlar eşliğinde okul ve yuva ziyaretleri yaparak çocukların hayalleriyle buluşmak. Sonrasında çocukların beklemediği bir anda hayallerine ulaşmalarına öncülük etmek. Çocukların var olan potansiyel yaratıcı güçlerini ve ruhsal enerjilerini ideallerine, tasarım ve sanata aktarmalarına hizmet ederek farkındalık yaratmak bir diğer önemli hedefleridir. Ayrıca ilgi ve yetenekleri keşfedilen çocuklara burs imkânı sağlanarak gelişimleri uzman kadro eşliğinde takip edilmesi planlanıyor.

Aysel Şerbetçi ‘Her çocuk içinde muhteşem bir tasarımcı ruhuyla doğuyor. Çocuklara mimarlık ve tasarım hakkında bilgi verin dünyayı farklı şekilde görmeye başlıyorlar. Amacımız bunun biraz daha çocuklar tarafından farkına varılması ve gelişimlerine katkıda bulunmak. Ayrıca bu atölyelerde çocukların olası kişisel sosyal sorunlarla baş etmelerine yardımcı olacak psiko-sosyal destek birimimizde bu sürece eşlik edecektir’ dedi.

Uzman Dr Klinik Psikolog Ezel Avcı dünyayı çocukların eline verdiğimizde masum, yaratıcı ve özgün yönleriyle bizlere daha yaşanılası bir ortam var edeceklerdir. Onların ruhlarına olumlu temasta bulunmak dünyaya temas etmektir dedi.

Atölye ekibi yurtta bulunma amacını anlatarak ilk tanışmayı bir top eşliğinde başlattı. Bu ısınma oyunuyla çocuklarla eğlenceli bir şekilde tanışma imkânı sağlandı.

Sonrasında atölye çalışmasına başlamak için çocuklara bir mimarın ihtiyacı olan her türlü araç gerece sahip çantalar hediye edildi. ‘Karalamayı sanat eserine dönüştürmek’ adlı bir çalışma yapılarak, çocukların hayal güçlerine klasik müzik eşliğinde hitap edildi. Bir yaşam hikayesinin her zaman yeniden dizayn edilebilmesinin mümkün olabileceği vurgulandı. Atölye de Sanat Tasarım-Mimari-İç Mimari-Görsel Sanatlar eğitimi hakkında sunum yapılarak çocukların tasarım konusunda farkında olmalarını sağlayıp ayrıca çocuklara bir takım tasarım ve çizimler yaptırıldı. Aynı zamanda yaşam koşullarının oluşturduğu krizlerin hayalleri yolluyla fırsata dönüştürmenin yolları üzerine uzun ve keyifli sohbetler edildi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz