Çocuklarda şeker hastalığı için ağrısız tedavi

Medical Park Gaziantep Hastanesi Çocuk EndokrinolojisiUzmanı Doç. Dr. Murat Doğan çağın hastalığı olan diyabetinçocuklar üzerindeki etkilerine dikkat çekerek bir takımaçıklamalarda bulundu.

Çocuklarda şeker hastalığı için ağrısız tedavi
Telgraf Haber Merkezi
7 Mayıs 2021 / 18:21

Genellikle erişkin hastalığı olarak bilinmekle birlikte diyabet(halk arasında şeker hastalığı)  her yaştan çocuk ve gençlerdede görülebilen bir hastalıktır.

Medical Park Gaziantep Hastanesi Çocuk EndokrinolojisiUzmanı Doç. Dr. Murat Doğan çağın hastalığı olan diyabetinçocuklar üzerindeki etkilerine dikkat çekerek bir takımaçıklamalarda bulundu.

‘’Diyabet bir kaç farklı türde görülebilmektedir. Tip 1 diyabette vücudun doğal olarak insülin üretimi  azalmaktadır. Tip 2 diyabet ile Gestasyonel diyabette ise vücut insülininetkisine karşı direnç geliştirir. Bu iki durumun sonucunda kanşekerinin yükselmesi (hiperglisemi) durumu gerçekleşir. Henüz bütünüyle ortaya çıkmamış şeker hastalığı türüne isegizli şeker ya da pre-diyabet adı verilir. Çocukluk çağındagörülen diyabetlerin büyük çoğunluğu Tip-1 diyabet olmaklabirlikte özellikle şişmanlık oranındaki artış nedeniyle şişmanve ergenlik çağındaki bazı çocuklarda Tip-2 diyabet de görmekteyiz. İnsülin vücudumuzda pankreas bezindensalgılanır. Kan şekerinin vücut hücreleri tarafındankullanılmasını sağlar. Besinlerle aldığımız karbonhidratlarbağırsaklarda basit şekerlere dönüştürülerek emilir ve kana karışır. Beslenme sonrası kan şekeri yükselmeye başladığındainsülin salınarak şekerin vücut hücreleri tarafındankullanılması ya da depo edilmesi sağlanır. Tip 1 diyabethastalarında ise bu işlem yapılamaz, kan şekeri yüksek kalır. Şekeri kullanamayan hücreler kalır ve enerji sağlamak içinyağları ve proteinleri parçalar. Bunun sonucunda çocukta kilo kaybı meydana gelir. Yağların yakılması sonucu keton adıverilen asit yapıda maddeler açığa çıkar. Ketonlar midebulantısı ve kusmaya neden olurlar. Çocuk ayrıca ketonlarıatabilmek için hızlı nefes alıp verme başlar. Gerekli tedavibaşlanmaz ise çocuk diyabet ketoasidozu denilen ağır tabloyagirebilir ve koma gelişebilir.’’ dedi.

Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Doğan, Şeker hastalığının çocukluk çağının en sık görülen kronikhastalıklarından birisi olduğuna vurgu yaparak hastalığıngörülme seyrinin hem ülkemizde hem de dünyada giderekarttığını ifade etti. Bu doğrultuda, şeker hastalığının tanı vetedavisinde tüm ilerlemelere karşın diyabet  henüz tamameniyileştirilebilen bir hastalık olmadığını kaydetti.

Doç. Dr. Doğan, ‘’Günümüzde yeni insülinler ve kan şekeriölçüm yöntemleri sayesinde diyabetli çocuklar da diğeryaşıtları gibi normal bir yaşam sürdürebilmektedir. Eskisinegöre nisbeten daha serbest yiyip içebiliyor, her türlü sosyal vesportif etkinliklere katılabiliyor. Ancak diğer yaşıtlarındanfarklı olarak yapmaları gereken ekstra zorunluluklar var. Günde en az 4 kez kan şekerini parmaktan ölçmek, ve günde 4 kez  insülin enjeksiyonu yapmak ve belki bazıları içinbunlardan daha önemlisi yediklerine yani yiyeceklerine (basitşeker içeren gıdaların yenmemesi vs gibi) dikkat etmekzorunda kalıyorlar. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şeyve aynı zamanda ailelerin de en çok merak ettikleridurumlardan biri olan, diyabetli çocuklar hastalığıngereklerine uyarlarsa diğer yaşıtları gibi sağlıklı ve aktif biryaşam sürebilecekleri olduğu gerçeğidir. Aslında biz hekimlerde bunun için uğraşmaktayız. Bu nedenle de farklıtedavi şekillerini kullanmaktayız. Bunlar yoğun insulin tedavirejimini, insülin pompa tedavisini ve sürekli glikoz ölçümyöntemlerini içermektedir. ‘’diye konuştu.

Doç. Dr. Murat Doğan tedavi ile ilgili olarak yaptığıaçıklamada; Yoğun insülin tedavisi için; Günde 3 defa hızlıetkili insülin, günde bir veya iki defa uzun etkili insülin dozuve aralarda yüksek kan şekeri durumlarında düzeltici bolus uygulamalarını içermektedir. Bununla birlikte ailelerin her zaman çekince ile baktıkları ancak uyguladıkları takdirdehayatlarına getirdiği kolaylıklardan dolayı vazgeçemediğiağrısız ve iğnesiz tedavi şekli olan insülin pompa tedavisidir. İnsülin pompaları tüm dünyada olduğu gibi bizde de artıkdiyabet tedavisinde daha sık kullanılmaya başlandı. Bunlarcep telefonu büyüklüğünde küçük cihazlardır. Pompanın içineinsülin konularak ince bir hortum ile cilt altına &

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz