Çocuk istismarının affı olmaz!

İYİ Parti Gaziantep İl Kadın Politikaları Başkanı Işıl Kulaksız,

Çocuk istismarının affı olmaz!
Telgraf Haber Merkezi
9 Ocak 2020 / 13:25

İYİ Parti Gaziantep İl Kadın Politikaları Başkanı Işıl Kulaksız, küçük yaştaki kız çocuklarına karşı istismar suçu işleyen erkeklerin bu kız çocuklarıyla evlenerek istismar suçundan affedilmesine yönelik bir tasarı hazırlandığını öğrendiklerini, bu düzenlemenin ‘mağduriyet giderme’ değil   ‘istismarı teşvik yasası olacağını söyledi.

Çıkarılması planlanan bu tasarının yakın takipçisi olacaklarını söyleyen Işıl Kulaksız, “Bu tasarının  önümüzdeki günlerde geçeceğine dair haberleri basından takip ediyoruz. İstismar suçunu evlenme koşullu bir düzenleme ile aklamaya çalışmak çocukların tekrar istismara maruz kalması demektir.         İstismarı affeden bu düzenleme ‘mağduriyet giderme’ değil   ‘istismarı teşvik yasasıdır’.

Türk Ceza Kanununa göre 12 yaş sınırının neye göre kamuoyu ile paylaşılmıştır. 12 yaş altına ise ağırlaştırılmış cezalar getirilmiştir. Yalnız 18 yaş altı gençlerimiz dahi çocuk sınıflandırılmasındayken bu kanun çok yetersizdir. Faillerin değil çocukların mağduriyetlerini önlemek elimizde!

İyi Parti Kadın Politikaları İl Başkanlığı olarak söylenen yasa tasarısına ve affa yönelik itirazımızı dile getirmek için bugün burada toplandık. İstismarcıları affetmek yerine çocukları koruyacak önlem ve istismar suçlarına karşı ağır cezalar istiyoruz” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz