CHP’den asgari ücret tepkisi

CHP Gaziantep İl Başkanı Lütfü Demir, 2020'den itibaren geçerli olacak yeni asgari ücrete ilişkin, "2 bin 324 lira asgari geçim değil, asgari sefalet ücreti." değerlendirmesinde bulundu.

CHP’den asgari ücret tepkisi
Telgraf Haber Merkezi
28 Aralık 2019 / 11:32

CHP Gaziantep İl Başkanı Lütfü Demir, 2020'den itibaren geçerli olacak yeni asgari ücrete ilişkin, "2 bin 324 lira asgari geçim değil, asgari sefalet ücreti." değerlendirmesinde bulundu. Demir, asgari ücret görüşmelerinde son bir aydır "adeta bir orta oyunu" sergilendiğini savundu.

Demir, “Açlık sınırı 2 Bin 578 lira olduğu bir ülkede 2 Bin 324 liralık asgari ücret kabul edilemez. Yapılan işçiye sadaka verip açlığa mahkum etmektir. En temel ihtiyaç olan elektriğe, doğalgaza, eğitime, sağlığa, gıda ürünlerine, akaryakıta vb. giderlere sadece bir yılda fahiş zamlar yapan AKP iktidarı sıra asgari ücretlinin talebine gelince üç maymunu oynamıştır.

İşçi Sendikalarının isteklerine kulak tıkamış ve işverenin istediği zam oranını açıklamıştır. Oy devşirmeliği yapmak için dini sürekli istismar eden iktidar Diyanet İşleri Başkanlığının 2019 yılı için belirlediği filtreye göre asgari ücreti belirlese, asgari ücret 2760 TL olmalıydı. Diyanet İşleri Bakanlığı 2019 yılı için fitreyi kişi başı günlük 23 TL olarak belirlemişti. Günlük 23 lira bir kişinin günlük karnını doyurabileceği rakama denk geliyor. Bu rakam 4 kişilik bir aile için günlük 92 liraya karşılık ediyor. Aya göre hesaplandığında ise asgari ücretin en az 2760 lira olması gerektiğini gösteriyor.

Şehrimiz yoğun Suriyeli sığınmacıların da etkisiyle hayat pahalılığında Türkiye’nin en yüksek olduğu şehirler arasında gelmektedir.  Bugün Gaziantep’te ortalama kenar semtlerde kiralık evlerin fiyatları 800 -1000 TL,  2+1 daire kiraları 1.250 – 1.500 TL olmuştur. Gaziantep’te internet üzerinde kiralık ev ilanlarına bakıldığında everin %90’nın da memur şartlı arandığını, asgari ücretli çalışana kiralık ev bile verilmediğini görüyoruz.

Ortalama bir evin ihtiyaç giderleri hesaplandığında 1.000 TL Kira, 80 TL Su, 130 TL elektrik, 350 TL doğalgaz, 100 TL telefon faturalarını toplamı 1.660 TL tutuyor. Peki vatandaş geri kalan 664 TL’yi bir ay boyunca mutfak masrafına mı, eğitim masrafına mı, sağlık masrafına mı harcayacak?  Yoksa AKP iktidarı bu en temel ihtiyaçları bile asgari ücretliye lüks olarak mı görüyor?

Şimdi toplumun vereceği reflekse göre gözler Cumhurbaşkanına çevrilmek isteniyor. Reis bey belki el artar 2.500 TL olur diye beklenti yaratılıyor. İşçilerin emekçilerin taleplerinin bir kıymeti yok, Cumhurbaşkanının lütfetmesi bekleniyor. Direk kendisi belirleyecekse 1 aydır kamuoyunu oyalamak için oynanan tiyatroya ne gerek var? Tek adam rejimi denildiğinde itiraz edenlerin bu durum karşısında söyleyecek sözleri var mı, insan merak ediyor.

Ama bizler inanıyoruz ki halkımız günü geldiğinde demokrasi adına jestini yapacak ve AKP'yi iktidardan indirecektir” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz