CHP Gaziantep'te delege savaşı

CHP’de 16 Şubat’ta yapılacak olan il kongresi öncesinde delege savaşı yaşanıyor.

CHP Gaziantep'te delege savaşı
Okan Çelik
12 Şubat 2020 / 22:00

CHP’de 16 Şubat’ta yapılacak olan il kongresi öncesinde delege savaşı yaşanıyor. 600 delegenin oy kullanacağı kongre öncesinde adaylar Hayri Sucu, Lütfü Demir ve Murat Uslu, kulis çalışmalarına hız verdi.

DELEGELER MARKAJA ALINDI

İl kongresi öncesinde CHP’de sıcak gelişmeler yaşanıyor. 2 adayın yarışması beklenirken Murat Uslu’nun ‘Ben de adayım’ demesi ortalığı karıştırdı. Uslu’nun adaylığı ile birlikte CHP’de dengelerin değişebileceği belirtiliyor. Adaylar destekçilerinin delegeleri yakın markaja almış durumda. Her 3 adayın da seçim bürosu açması, yarışın çok ortada geçeceğini gösteriyor. Adayların partililerin renk vermemesi ve aynı yüzlerin her üç adayın bürolarında görülmesi de seçimlerin ne olacağının kestirilmesini de güçleştiriyor. Delegelere her gün onlarca telefon geldiği, evlerinin ziyaret edildiği ve oy talebinde bulunulduğu dile getiriliyor. Bazı delegelerin ise tüm adaylara aynı mesafede durması seçim tahminini de zorlaştırıyor.

DENGELER DEĞİŞTİ

Seçimlerin Hayri Sucu ile Lütfü Demir arasında geçeceği tartışılırken Murat Uslu’nun farklı bir dille ortaya çıkması seçimin kaderini de değiştirebilir. Uslu’nun her iki adayı ziyaret edip çiçek takdim etmesi, farklı dil kullanması bazı delegelerin fikrini değiştirebilecek deniliyor. Partiye yakın isimlerden edinilen bilgilere göre, Uslu’nun kazanamasa dahi seçim sonucunu etkileyebileceği ve dengeleri değiştirdiği belirtiliyor. Bazı partililer ‘Uslu’nun aday olması Sucu’ya yarar’ görüşünde iken, zıt fikirde olanlar da var. Seçim tahminin zor olduğu CHP’de gözler 16 Şubat’a çevrildi.

ÜÇ FARKLI ADAY

Yeniden aday olan Lütfü Demir, seçim sürecinde daha önce haksızlığa uğramasına rağmen asla partisini terk etmediğini ön plana çıkarıyor. ‘CHP koltuğuna oturan koltuğu doldurmalı’ çıkışı ile diğer tarafı da kızdıran Demir’in mevcut başkan olmasının avantaj olduğunu belirtenler de azınlıkta değil. Sucu’nun ise halka daha yakın olduğu ve parti tabanına daha çok indiği, bunun avantajını kullanacağı dile getiriliyor. Murat Uslu’nun ise çok farklı bir profil çizmesinin dikkat çektiği söyleniyor. Seçimin başa baş geçme ihtimali üzerinde durulurken sürpriz bir sonucun da çıkabileceği kaydedildi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz