Birlikte yönetelim

Doğru Çizgi Mimarlar Platformu Başkan Adayı Bora Kanevetçi, Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nin 15-16 Şubat tarihlerinde yapılacak genel kurulunda, çoğulcu bir anlayışla birlikte yönetmeye talip olduklarını açıkladı.

Birlikte yönetelim
Hüseyin Küpeli
28 Ocak 2020 / 18:56

Doğru Çizgi Mimarlar Platformu Başkan Adayı Bora Kanevetçi, Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nin 15-16 Şubat tarihlerinde yapılacak genel kurulunda, çoğulcu bir anlayışla birlikte yönetmeye talip olduklarını açıkladı.

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER DİKKATE ALINACAK

Kanevetçi, Doğru Çizgi Mimarlar Platformu olarak, mimarların görüş ve önerilerini dikkate alan bir anlayışla yola çıktıklarını söyledi. Kaneveetçi, “Mimarların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü hakim kılmak üzere meslek disiplinini korumak, meslek ve mesleğin menfaatleriyle ilgili konularda işbirliği yaparak yardım ve önerilerde bulunmak, meslekle ilgili bütün mevzuatları, normları ve şartnameleri incelemek, bunlar hakkındaki görüş ve düşüncelerini ilgililere bildirmek ve tüm bu sorunlar ışığında mesleğimize hizmet etmek yönetmeye talip olduk” dedi.

YETKİLER ETKİN ŞEKİLDE KULLANILACAK

Bora Kanevetçi, görev, yetki ve amacı yasayla belirlenmiş “kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan mimarlar odamıza verilen hak ve görevleri” daha etkin, daha katılımcı, daha şeffaf, daha sosyal, daha kucaklayıcı, toplumun ve meslektaşların sorunlarına daha fazla duyarlılık gösteren, daha araştırmacı  bir şekilde yerine getirmesini hep birlikte sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi. Kanevetçi, “Nitelikli eğitim konusundaki aksaklıklar, mimar sayısındaki son yıllardaki ciddi artış, işsizlik ve istihdam sorunu, eğitimleri devam eden mimar adayı genç öğrencilerimizin staj sorunu, özel sektörde çalışan meslektaşlarımızın hak ettiğinin çok altında ücret mukabilinde çalışması, yeni mezun meslektaşlarımızın yönetmelik ve imar hukuku anlamında ve teknik anlamda desteklenmeleri, tecrübe edinme süreçleri ile ilgili sorunlar ve bunun gibi niceleri zaten birlikte yaşadığımız sorunlar ancak çözümsüz değiller” şeklinde konuştu

HAYATA GEÇİRECEKLERİ HİZMETLER

Mimarlar olarak el ele verdiklerinde çözüme kavuşturamayacakları sorun kalmayacağını belirten Kanevetçi, neler yapacaklarını da şu şekilde sıraladı:

“Öncelikle; hiçbir bahanenin arkasına sığınmadan ve sorunu, sorun olma sürecine girmeden önce öngörerek ilerleyeceğiz.

Mimarlık fakültelerindeki eğitim sürecine katkı sağlayacak çalışmalar adına üniversitelerle işbirliği yapacağız. Staj sorunu için Odamız çatısı altında bir staj havuzu oluşturarak genç meslektaş adaylarımıza katkı sunma konusunda hassas olacağız. İyi yürütülen mimarlık hizmetinin mesleki gelişim alt yapısından geçmekte olduğunun farkındalığıyla, Oda bünyesinde düzenlenecek olan mesleki gelişim etkinliklerinin edinilmiş sertifikalar ve belgelerin ötesine geçip, meslektaşların gerçekçi bir şekilde modern dünyanın gereklerine uygun şekil almasını sağlayacağız. Ücretli çalışan tüm meslektaşların özlük haklarını korumayı ilke edineceğiz. Serbest çalışan tüm meslektaşlarımızın müşteri ve idarelerle yaşadıkları sorunlarda daha duyarlı ve çözüm odaklı olmaya ve mesleğimizi hak ettiği yere getirmeye daha fazla özen göstereceğiz.

Sadece mesleki anlamda değil, ülke ve kentle ilgili yapılacak her türlü çalışmalara da katkı sunma anlamında projelerimiz var. Ülke ve kent ölçeğindeki imar uygulamaları, tarihi doku, çevre ve şehircilik uygulamalarıyla birlikte meslektaşlarımızın haklarını ilgilendiren mevzuat ve yönetmelikler oluşturulurken; bilim, fen, hukuk, sağlık, çevre, kültürel ve tarihi kriterler, yapılacak her analizin temel noktası olacaktır.

Bu temel analiz süzgecinde olmak kaydıyla Mimarların bu süreçlerde daha aktif rol üstlenebilmesi gerektiğine inanıyoruz. Mimarlar odası Gaziantep şubesinin sadece bizim değil hepimizin bağlı olduğu bir yapı olduğunu lütfen aklımızdan çıkarmayalım. Yeniden biz olacağımız, dayanışma ve özverinin egemen olacağı, farkındalığı artırmak adına yola çıkmış bulunuyoruz. Tüm meslektaşlarımızdan destek istiyor, geleceğimizi oluşturmak adına Doğru Çizgi Mimarlar Platformu’nda buluşmaya davet ediyoruz.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz