Bir tutam umut olun

Gaziantep'te yakalandığı amansız kanser hastalığını yenen 38 yaşındaki Hatice Taş, kendi saçlarını kestirerek ‘Bir tutam umut kampanyası’ başlattı.

Bir tutam umut olun
Okan Çelik
9 Şubat 2020 / 22:10

Birçok kanser hastasının yüzünü güldüren Taş, ‘Siz de saç bağışında bulunun, kemoterapi gören kadınları için umut olun’ çağrısı yaptı.

Kanser hastalığını yendikten sonra ‘Hayatımın kalan kısmını kanser hastalarına adayacağım’ diyen Hatice Taş, kanser hastası kadınların yüzünü güldürecek bir projeye imza attı. ‘Bir tutam umut’ adı altında kampanya başlatan Taş, kemoterapi gören ve saçları dökülen hastalara peruk sağlıyor. Saç bağışı beklediklerini belirten Taş, “Kemoterapi sürecinde medikal ve psikolojik destek şart. Biz de psikolojik desteğin bir ayağı olmak istedik. Sağlıklı bağışçılarımızdan aldığımız saçları kemoterapi sebebiyle saçlarını kaybeden hastalarımızla buluşturuyoruz. Peruk olarak saçlarına kavuşan hastalarımızın mutlu anına siz de ortak olun. Bir umut da siz olun. Tedavi sürecinde en önemli etkenlerden olan moraldir. Hastalarımızın moral kazanması için bağışçılar arıyoruz. Ben de kanserdim ve gülerek bu hastalığı yendim. Gülmek ve moralin ne kadar etkili olduğunu çok iyi biliyorum” şeklinde konuştu.

NASIL BAĞIŞ YAPILIR?

Saç bağışları ile ilgili de bilgiler veren Taş, “Saçlarınız en az 30 santimetre ise, kuru ve temiz ise bağışçı olabilirsiniz. Yapmanız gereken de çok basit. İster bizim gönüllü kuaförlerimize uğrayıp ücretsiz saç kesimi yapabilirsiniz, isterseniz de kendi kuaförünüze kestirip getirebilirsiniz. Kesline saçlarınız gönüllü kuaförlerden alınıp peruk haline getirilmek üzere peruk atölyelerine teslim ediliyor. Sonra da kemoterapi tedavisi gören hastalarımıza ulaştırılıyor. Onların moral kazanmaları sağlanıyor. Siz de bu iş için umut olun ve saç bağışçısı olun” ifadelerini kullandı.

MORAL ÇOK ÖNEMLİ

Hastalıktan kurtuluşunun reçetesinin moral olduğunu öğrenmek ve moralimi yüksek tutmak beni yeniden hayata bağladı” diye devam eden Taş, “Ben de kanser hastası idim ve bu hastalığı yendim. Tüm hastalara ulaşacağım. Güler yüzümle hastalığı nasıl yendiğimi herkese anlatacağım. En büyük tedavinin moral olduğunu göstereceğim. Yapacağımız etkinliklerle mağdur olan hastaların ihtiyaçlarına yetişeceğiz. İnşallah gücüm elverdiğince bu mücadelenin içinde olacağım. Hastalığı nasıl yendiğimi ve dimdik nasıl ayağa kalktığımı herkese göstereceğim. Bu kampa da bunlardan sadece bir ayağı” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz