Bir kahramanlık hikayesi

Bir kahramanlık hikayesi
Okan Çelik
28 Eylül 2020 / 00:03

Komando Er Hasan Aslan 1993 yılının Haziran ayında görev yaptığı Şırnak Aslanbaşlar karakolunda teröristlerin baskını sonucu şehit düştü. Askere gitmeden önce hep, “Ben askerden gelemem bir daha. İçimde garip duygular var” demişti. Bir gün önce de annesini arayarak vedalaştı. 4 aylık asker iken hayata veda etti. 

Hasan Aslan 1972 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. 1984 yılında Düztepe İlkokulu’ndun mezun olduktan sonra eğitim hayatına nokta koydu. Erkek kuaförünün yanına çırak olarak giren Hasan, önce kalfalığa yükseldi. Sonra da kendi iş yerini açtı.

Askere gidene kadar kendi kuaförünü işletti.  Baba İbrahim ve anne Zöhre’nin “Oğlum, işin var. Kendi dükkanını açtın. Askere gitmeden önce seni nişanlayalım. Gelince evlendiririz” teklifini, “Anne ne benim gözüm arkada kalsın, ne de nişanlanacağım kız hasret çeksin.

Hem askere gidiyorum. Gidip de dönememek var. Gelince hepsini birden yaparız” dedi. Kriz nedeniyle dükkanını kapatan Hasan bir yıl kadar boş gezdi.

ÇALIŞAMIYORUM İÇİMDE SIKINTI VAR DİYORDU

Hasan Aslan, 1992  yılında dükkanını kapatmıştı ve boş geziyordu. “Neden çalışmıyorsun” dediklerinde, “İçimde tuhaf bir sıkıntı var.

Yakında askere gideceğim. Umarım can sağlığı ile aileme kavuşurum. Şu anda içim yanıyor. İş yapmak istemiyorum” diye konuşurdu.

ÖNCE ÇANAKKALE, SONRA GELİBOLU

Hasan Aslan için artık ayrılık vakti yaklaşmıştı. Ailesi ve sevdikleri oğulları için gece düzenlediler ve ertesi gün otogarda kalabalık bir topluluk tarafından uğurlandı. Acemi birliğini Çanakkale Gelibolu da tamamladıktan sonra Şırnak Aslanbaşlar Karakolu’nda görevlendirildi. 20 günlük dağıtım izini sonrası Şırnak’a gitti.

İZİN KULLANMADI

Artık gün saymaya başlamıştı. Biran önce Vatani görevini tamamlayıp dönmek istiyordu. O dönemlerde telefon büyük sıkıntı olduğu için ailesi ile çok seyrek görüşüyordu. 4 ayını doldurmuştu artık. Günleri hep dağlarda operasyonlarda geçiyordu. Ailesinin izine gel oğlum çağrısına “Anne biran önce bitireyim de geleyim” diye karşılık vermişti.

ŞEHİTLİK MERTEBESİNE ULAŞTI

Tarih 22 Haziran 1993’ü gösteriyordu. Hasan Aslan’ın görevli olduğu Şırnak Aslanbaşlar Karakolu’na teröristler tarafından baskın düzenlendi. Hasan ve arkadaşları kahramanca çarpışıp teröristleri püskürttüler. Ancak Hasan ne yazık ki, çatışmada şehit düşmüştü. 4 aylık asker iken Şırnak’ta adını ölümsüzleştirenlerden birisi olarak tarihe yazdırdı.

ACI HABER TELEFONLA GELDİ

Hasan Aslan artık yoktu. Vatanı uğruna şehit düşmüştü. Birliğinden Gaziantep’e telefon geldi. O dönemlerde telefon yaygın değildi. Ablasını aradılar ve “Hasan Aslan’ın evi mi?” diye sordular.

Abla Remziye, “Ne oldu yoksa Hasan’a bir şey mi oldu? Babam kalp hastası bana söyleyin” dedi. Ancak yaralı olduğu belirtildi. Daha sonra komşuları arandı ve onlara şehit haberi verildi. Komşuları toplanıp üç defa evlerine geldiyse de acı haberi veremediler.

Sonra yeniden askeriyeden aradılar ve “Hasan çatışmada şehit düştü. Başınız sağolsun” dediler. Şehit haberi ilk ablaya iletilmişti. Sonra yakınları tarafından anne ve babaya acı haber iletildi. Baba İbrahim kalp rahatsızlığı geçirdi. Uzun süre tedavi gördü.

BEN ŞEHİT OLACAĞIM DEMİŞTİ

Hasan Aslan askere gitmeden önce yakınlarına hep, “Ben askere gidersem geri dönemem. Türk bayrağına sarılı tabutumu karşılarsınız. İçimden bir his şehit olacağımı söylüyor. Benim arkamdan ağlamayın. Gurur duyun” diye konuşmuştu. Hasan’n hissettikleri gerçekleşti ve şehitlik mertebesine ulaştı.

ANNE ARKAMDAN AĞLAMA DEMİŞTİ

Hasan Aslan şehit düşmeden bir hafta önce aramıştı annesini. “Anneciğim. Ben yine dağlara çıkıyorum. Buralar çok karışık. Sürekli çatışmalar var. İçimde kötü bir his var. Tüm akrabalarıma söyle haklarını helal etsinler. Eğer şehit olursam da üzülme. Gurur duy” demişti.

BİR GÜN ÖNCE ANNEYE VEDA

Hasan Aslan şehit olmadan bir gün önce annesini aradı ve, “Anne sesini çok özledim. Bu bana bir hafta yeter. Senin sesini duymazsam burada kahroluyorum” demişti.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz