Bir kahramanın hüzünlü hikayesi

Bir kahramanın hüzünlü hikayesi
Telgraf Haber Merkezi
12 Ekim 2020 / 21:52

Şehit Hava Pilot Üsteğmen Mehmet Karakuzulu, Mehmet Karakuzulu , Balıkesir 9. Ana Jet Üssü’nden havalandıktan sonra Kütahya’nın Domaniç İlçesi’nin 15 kilometre güneyindeki Karlıtepe mevkiinde F-16 uçağının düşmesi sonucu şehit oldu.  

5 çocuklu ailenin en küçüğü olarak 1976 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. Karayılan İlköğretim Okulu ve daha sonra 19 Mayıs Lisesi orta ve lise kısmından mezun oldu. İlkokul yıllarından itibaren ‘Ben asker olacağım ve havalarda uçacağım’ hayalleri kuran Mehmet Karakuzulu, Ankara Hava Kuvvetleri’ne girmeyi başardı. Okulunu başarıyla bitirmekle yetinmeyen Karakuzulu, Amerika’ya gitti ve staj yaptı. Uçak ve Füzeler Mühendisi diplomasınıda aldıktan sonra hayallerine kavuştu ve askeri pilot oldu.

KARLI DAĞLAR MEZARI OLDU

Üsteğmen Mehmet Karakuzulu, Balıkesir 9. Ana Jet Üssü’nden havalandıktan sonra Kütahya’nın Domaniç İlçesi’nin 15 kilometre güneyindeki Karlıtepe mevkiinde F-16 uçağının düşmesi sonucu şehit oldu.  Karakuzulu’nun cesedi kaybolduktan 3 gün sonra bulundu. Ailenin de umutlu bekleyişleri sona ermiş oldu. Çocukluk hayaliyle pilot olan şehidimiz, eğitim uçuşu sırasında karlı dağlarda hayatını kaybetti.

UMUTLU BEKLEYİŞ SONA ERDİ

Anne Makbule ve baba İbrahim, oğullarının kayıp haberini televizyon izlerken öğrendi. Şok geçiren ana baba 3 gün boyunca oğullarından gelecek sevindirici haberi bekledi. Televizyon ekranlarının karşısından ayrılmayan acılı aile 3 günlük umutlu bekleyişin sonunda yasa boğuldu. Çünkü televizyon kanallarında Mehmet Karakuzulu’nun şehit haberi verildi.

BAYRAMDA ELİNİZİ ÖPECEĞİM DEMİŞTİ

İbrahim Karakuzulu ailesine çok düşkün birisiydi. Sürekli telefon açar ve görüşürdü. Son görüşmesinde de annesine ve babasına “Bayramda geleceğim. Ellerinizi öpeceğim. Sizleri çok özledim” demişti.

Ancak Karakuzulu’ya gelmek nasip olmadı. Bayramda cansız bedeni memleketine geldi. Oğlunu dört gözle bekleyen anne Makbule de şehidini ağırladı evindi. Anne Makbule’nin cenaze törenindeki feryatları da hala insanların kulaklarında. Anne, “Yavrum bayramda gelip elimi öpeceğini söylüyordun. Ben de seni dört gözle bekliyordum. Senin yerine ölün mü gelecekti? Senin yerine cesedine mi sarılacağım?' demişti.

CENNETLE BULUŞACAĞIZ DEMİŞTİ

Anne Makbule Karakuzulu oğluna, 'Yakında seninle cennette görüşürüz' diye seslenmişti cenaze töreni sırasında. Aradan geçen yıllar sonrasında oğul acısına daha fazla dayanamayan Makbule de hayatını kaybetti. Mehmet Karakuzulu’ya tabutu başında “Seninle cennette görüşürüz” diye seslenen annenin de isteği yerine gelmiş oldu.

PARAŞÜTLE ATLAMADI

Balıkesir’den havalanan F-16 uçağı 'İt dalaşı' eğitimi yaparken teknik bir arıza nedeniyle Kütahya'nın Domaniç İlçesi yakınlarında düşen uçaktan paraşütle atlamamıştı Karakuzulu. . Amerika'da 'master'ını tamamlayan Pilot Üsteğmen Mehmet Karakuzulu'nun paraşütle atlayamayarak şehit olduğu kaydedildi.

Hayatı boyunca hep vatan sevgisiyle yanıp tutuşan ve uğruna canını feda eden Karakuzulu, paraşütle de atlamayarak adeta bir kahramanlık örneği sergiledi.

DÜNYA İKİNCİSİ OLMUŞTU

Mehmet Karakuzulu işini o kadar seviyordu ve yetenekliydi ki, Amerika’da dünya ikincisi olmuştu. Ülkemizin gurur kaynağı olan Karakuzulu, çocukluktan beri büyük ilgi duyduğu uçakla ölüme gitmişti. Karakuzulu’dan geriye ise ülkemize kazandırdığı dünya ikinciliği kaldı.

ÇOK MÜTEVAZİYDİ

Mehmet Karakuzulu çok mütevazi bir kişiliğe sahipti. Ailenin en küçüğü olmasına rağmen asla şımarmamıştı. Büyüklerine çok saygı duyan küçüklerini de sever biriydi. Çocukla çocuk olur, büyükle büyük olurdu. Annesi babası ölümünün ardından, “Bizi hiç incitmedi” derken ne kadar değer verdiklerini de göstermişlerdi. Ölüm haberi de tüm çevresinde büyük üzüntüye sebep olmuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz