Bilim Kurulu: Ev içi buluşmalar önlensin!

Bilim Kurulu: Ev içi buluşmalar önlensin!
Telgraf Haber Merkezi
3 Kasım 2020 / 12:39

Türkiye’de artan korona virüsü vakalarına karşı Son yapılan Bilim kurulu toplantısında özellikle ev içi bulaşmaların nasıl önleneceği üzerinde durulduğu kaydedildi.

Kurul, bütün vakaların yüzde 70’inin aile bireylerinin birbirlerine bulaştırmasından kaynaklandığı tespitinden hareketle özellikle ev içinde de maske ve mesafe kuralı uygulanması, ailelerin birbirlerine ziyaretlerinin engellenmesi, aile toplanmalarına yönelik denetimlerin artırılması, bu konuda apartman veya site yönetimlerinin uyarılması, seyreltilmiş hayat formatına geçilmesi gibi tedbirleri tartıştı. Medyaya bugün yansıyan kulis haberlerinde bu tedbirlerin aşama aşama yaşama geçirileceği belirtildi.

Bilim Kurulu'nda ayrıca virüsün yayılımının ikinci ana kaynağı olan toplu taşımadaki yoğunluğa karşı özel sektörün de bir an önce devreye girmesi gerektiği belirtildi. İstanbul’da çalışanların yüzde 90’a yakınının özel sektörde bulunduğu, vardiyalı mesaiye geçilmemesi durumunda toplu ulaşımdan kaynaklanan virüs yayılmasının durdurulmasının mümkün olmadığı dile getirildi. Kurul'da ayrıca İstanbul’daki vaka sayılarında ekim başına göre bir aylık sürede üç kat, çevre şehirlerde ise 2,5 kat artış yaşandığı belirtildi. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz