Bahçeşehir Koleji öğrencilerinin NASA başarısı

NASA tarafından düzenlenen "Space Challenge Apps 2020 " ülke elemelerinde 440 katılımcı arasında Bahçeşehir Koleji Gaziantep kampüsü takımı Cosmos Türkiye yerel bölgede 2. olmayı başardı.

Bahçeşehir Koleji öğrencilerinin NASA başarısı
Telgraf Haber Merkezi
19 Ekim 2020 / 10:47

NASA tarafından  düzenlenen "Space Challenge Apps 2020 " ülke elemelerinde 440 katılımcı arasında Bahçeşehir Koleji Gaziantep kampüsü takımı  Cosmos Türkiye yerel bölgede 2. olmayı başardı.Bu başarılarından dolayı Cosmos takımı küresel değerlendirmede ülkemizi Ocak ayında yapılacak olan Space App Global'de temsil edecek.

Bahçeşehir Koleji  Gaziantep Kampüsü  öğrencilerinin  "Save the world ,live your future" sloganı ile hazırlamış oldukları projelerinde fabrikaların çalışması esnasında bacalardan çıkan Co2 gazının O2 dönüşümünü amaçlıyorlar.

Bu amaçtan yola çıkarak ;boru ve pompalar yardımıyla bacalardan alınan CO2 gazı yapay göletlere aktarılmakta ve burada bulunan alglerin mor ışıkla desteklenmesiyle fotosentez hızı artırılarak CO2 gazı O2 ye dönüştürülmüştür.Bu durum küresel çapta yaşanan sera gazı etkisini ve buna bağlı  olarak küresel ısınmanın azaltılması hedeflenmektedir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz