Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Tedavisi
Telgraf Haber Merkezi
21 Ekim 2020 / 15:48

Ayak mantarı enfeksiyonu (onikomikoz) kendi kendine gitmesini bekleyeceğiniz türden bir hastalık değildir. Ayak mantarı tedavisi için mutlaka cilt doktoruna danışmanız gerekmektedir. Bir cilt doktoru, bir hastada ayak mantarı olup olmadığını öğrenmek için tırnaklarınızı ve yakındaki deriyi inceler. Mantar yayılabileceği için deriyi kontrol etmek önemlidir. Sporcunun ayağı gibi mantarın neden olduğu bir deri enfeksiyonunuz zaten olabilir. Enfeksiyondan kurtulmak için tüm enfekte bölgeleri tedavi etmeniz gerekecektir.

Size tanı koymadan önce cilt doktorunuz bazı örnekler alabilir. Bir tırnağınızın bir kısmını kesmek veya bir parça deriyi kazıtmak bu örnekler için kullanılabilecek yöntemlerdendir. Bir laboratuarda, soruna neyin neden olduğunu bulmak için bu örnekler mikroskop altında incelenebilir.

Tedavi genellikle cilt doktorunuzun enfekte olmuş tırnağınızı kesmesi ve enfekte olmuş her tırnağı parmağınıza veya ayak parmağınıza bağlandığı yere doğru kesmesiyle başlar. Cilt doktorunuz ayrıca tırnağın altındaki kalıntıları da sıyırabilir. Bu, bazı mantarlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Enfeksiyondan tamamen kurtulmak için çoğu insan aşağıdaki tedavilerden birine veya birkaçına ihtiyaç duyar:

Tırnağa uyguladığınız ilaç: Hafif bir enfeksiyonunuz varsa tırnaklarınıza uygulayacağınız bir ilaç enfeksiyondan kurtulabilir. Bu tedavi, tırnaklar büyürken yeni mantarın dışarıda kalmasına yardımcı olur. Tırnaklar tipik olarak dört ila altı ayda büyür. Ayak tırnakları daha uzun sürer, genellikle 12 ila 18 ay sürer.

Muhtemelen bu tedavinin en zor kısmı, onu reçete edilen sıklıkta kullanmayı hatırlamaktır. Her gün bazı tedaviler uygulanmalıdır. Haftada bir kez başvurduğunuz diğerleri. En iyi sonuçları almak için, bu ilaçları tam olarak belirtildiği gibi uygulamanız çok önemlidir.

Pek çok ayak mantarı tedavisi seçeneği varken hiçbiri ideal değildir. Tırnaklara uygulanan ilacın iyileşme oranı düşüktür. Antifungal haplar yan etkilere neden olabilir. Tırnak çıkarma, yara bakımı gerektirir.

Tedaviyi iyileştirmek için araştırmacılar, tırnak mantarını tedavi etmenin yeni ve daha iyi yollarını arıyorlar. Umut veren bir tedavi, tırnak mantarını temizlemek için lazerlerin ve ışık tedavilerinin kullanılmasıdır. Umut verici olsa da, bu tedavinin çoğu insan için güvenli ve etkili tedavi sağlayıp sağlamayacağını bilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Araştırmacılar ayrıca tırnak cilaları ve jeller gibi diğer potansiyel tedavi yöntemlerini de önermektedirler. 

Detaylı bilgi için; https://www.ertugrulaydemir.com/

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz