‘Avukatlar da aşılanmalı’

‘Avukatlar da aşılanmalı’
Telgraf Haber Merkezi
15 Nisan 2021 / 05:36

Gaziantep Barosu Yönetim Kurulu Adayı Avukat Kemal Akaltun, Adalet Bakanlığı’nın yayınladığı genelge kapsamında Hakim, Savcı, Yazı İşleri ve icra Personeli, Zabıt Katipleri, Mübaşir, Hizmetli Teknisyenler, ve Şoförlere aşılamada öncelik tanınırken, avukat, stajyer avukat, baro çalışanları ile avukat katiplerinin bu gruba dahil olmamasına sitem etti.

Akaltun, avukatların bir an önce aşılanması gerektiğini belirtirken, “Avukatların aşılama grubunun dışında tutulması dışlandığını göstermektedir. Meslektaşlarımızın neden bu kapsama alınmadığını anlamış değiliz” dedi.

Avukatların üvey evlat muamelesi gördüklerinin altını çizen Akaltun, “Yargının kurucu unsurları iddia makamı, savunma makamı ve yargı makamından oluşuyor. Ama nedense her zaman savunma makamı dışlanıyor. Bunun nedenini özel olarak çalışmalarına bağlamaktayız. Maalesef avukatlara gerçek anlamda hak ettiği değer verilmemektedir. Ayrıca pandemi sürecinde tüm sektörlere yardımda bulunurken, genç avukatlar başta olmak üzere hiçbir meslektaşlarımıza destek verilmedi ve kendi kaderlerine terk edildiler. Unutulmasın ki herkesin bir gün savunma makamına ihtiyacı olabilir” şeklinde konuştu.

Gaziantep Adliyesi’nde Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan tedbirleri yeterli olmadığını dikkat çeken Akaltun, “Adliyeye HES kodu ile giriliyor, ancak tüm adliye çalışanlarını öncelikle aşı grubuna dahil edip de avukatları, stajyer avukat ve avukat katiplerini kapsam dışı tutmak bulaş riskini arttırma anlamına gelmektedir. Bu tamamen mantığa aykırı bir durumdur, artık üvey evlat muamelesi görmekten bıktık” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Barosu Yönetim Kurulu Adayı Avukat Kemal Akaltun, konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü: “Gaziantep Adliyesi tam kapasite çalışmıyor. Mahkeme kalemlerinde Koronavirüs çıktığında o mahkeme kapatılıp karantinaya alınıyor, dolayısıyla yargılamalar uzuyor ve bu şekilde dosyalar çok birikti. Bir yıldan beri herhangi bir işlem yapılmayan dosyalarımız mevcut. Yeterli düzeyde adliye personelinin de olmaması dava dosyalarımızın sekteye uğramasına neden oluyor.”

“Pandemi süreci kapsamında özellikle genç meslektaşlarımızın maddi anlamda çok zor günler geçirmektedir. Dolayısıyla maddi anlamda zorluk yaşayan meslektaşlarımızın psikolojisi bozuluyor ve intihar edecek duruma geliyorlar. Barolar kendi imkanları doğrultusunda destek sağladı, ama yeterli olmadı. O nedenle Türkiye Barolar Birliği ile Adalet Bakanlığı’nın bir an önce harekete geçmesi destek konusunda çalışmalara başlaması gerekiyor. Bu konuda geç kalınmış sayılmaz.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz