500 bin aşı

Günlük vaka sayıları 100’e kadar inen Gaziantep’te, daha düşük rakamlara ulaşabilmek için aşı çalışmaları hızlandı. Kentte aşı olanların sayısı 500 bini aştı.

500 bin aşı
Okan Çelik
15 Haziran 2021 / 09:13

Günlük vaka sayıları 100’e kadar inen Gaziantep’te, daha düşük rakamlara ulaşabilmek için aşı çalışmaları hızlandı. Kentte aşı olanların sayısı 500 bini aştı.

Gaziantep’te aşılama oranının hedeflerin çok altında olduğu belirtilirken vaka sayısında da yüzde 50’nin üzerinde düşüş sağlandığı öğrenildi. Bir ay öncesine kadar 2 bin vaka sayılarına kadar yükselen Gaziantep’te tam kapanma ve ek tedbirlere aşılama sayısındaki artış da eklenince vaka sayılarında büyük düşüş yaşandı. Günlük vaka sayıları 150’nin altına inerken, aşılama çalışmalarının dahızlanması bekleniyor. Kentte vurulan aşı sayısı 500 bini aşsa da vatandaşların gerekli duyarlılığı göstermediği belirtildi. Aşılama hedefinin 800 binin üzerinde olduğu ancak bu rakamın çok altında kalındığı öğrenildi. En az 1. Doz aşı olanlarının yüzde 35’lerde kaldığı Gaziantep’te, yapılan ikinci doz aşının 200 binin altında olduğu öğrenildi. 

Gaziantep’te Sinovac aşı yaptıranların Biontech yaptıranlardan 2 kat fazla olduğu belirtildi. Kentte 350 bin kişiye yakın vatandaşın Sinovac aşısı olduğu Biontech yaptıranların ise 150 bine yaklaştığı öğrenildi. Gaziantep’te valilik ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri sürekli aşı olun çağrısı yaparken, aile hekimlerinin de aşı yapmaya başlaması ile aşı olanların oranının hızla artması bekleniyor. Gaziantep’te sosyal tesisler ve mobil ekiplerin de devreye girerek aşılama çalışmalarını daha da hızlandırması bekleniyor.  Vaka sayılarının da normalleşme sonrasında artmaması ve daha aşağı inmesi için aşılamaya büyük önem veriliyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz