15 yıldır acısı dinmeyen anne

Komando Er Ümit Özcan 2005 yılının Eylül ayında Şırnak’ın Uludere ilçesinde teröristlerle girilen çatışmada şehit düştü.

15 yıldır acısı dinmeyen anne
Okan Çelik
23 Eylül 2020 / 21:48

Komando Er Ümit Özcan 2005 yılının Eylül ayında Şırnak’ın Uludere ilçesinde teröristlerle girilen çatışmada şehit düştü. Şehidimiz, can arkadaşım dediği ve hiç ayrılmadığı Oğuz Parparoğlu ile aynı çatışmada 5 dakika arayla hayata veda etti.

Anne Gülbahar Özcan’ın acısı 15 yıldır hiç dinmedi.

Ümit Özcan 1989 yılında Gaziantep’in Oğuzeli ilçesi Gündoğan köyünde dünyaya geldi. İlkokul 4’üncü sınıfta iken ailesi ile Gaziantep’e taşındı ve eğitim hayatına nokta koydu. Henüz 10 yaşında iken Gaziantep Hal’inde çırak olarak işe girdi. Küçük yaşlarda babasını kaybetmişti.

O yüzden sırtına önemli bir yük bindi. 6 kardeşlerdi ve babasız büyüdüler. Kendisi de askere gidene kadar çalıştı ve ailesine bakmak için mücadele verdi.

GÖZYAŞLARI İLE UĞURLANDI

Askerlik çağı gelmişti artık. Annesi Gülbahar ve 5 kardeşine çok bağlıydı. Kazandığı para ile onlara bakıyordu. Gitmeyi hiç istemiyordu. Çünkü arkasında 5 kardeşi ile annesini bırakacaktı.

Çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlardı. Ancak gitmek zorundaydı. Ailesi Ümit’i gözyaşları arasında askere uğurladı. Bilecik’te acemi birliğini tamamlayan Ümit, daha sonra Şırnak’ın Uludere ilçesine gönderildi.

3 AY SONRA ŞEHİT OLDU

Şırnak’ın Uludere ilçesinde Vatani görevini yapan Ümit Özcan, 3 ayını tamamlamıştı. Artık gün saymaya başlamıştı. biran önce askerliğini bitirip ailesine kavuşmak ve onlara destek olmak istiyordu. Sürekli çatışmalara giriyorlardı. Operasyonlara çıkıyorlardı. Tarih 29 Eylül’ü gösteriyordu. Yine operasyona çıkmışlardı. Uludere yakınlarınde teröristlerle çatışmaya girdiler.

CAN DOSTU İLE BİRLİKTE ŞEHİT OLDU

Uludere ilçesi Uzungeçit Beldesi Sipitepe Bölgesi'nde Uzungeçit Jandarma Karakol Komutanlığı'na yakın bölgenin güvenliğini sağlayan timler, teröristlerin karakola saldırı için sızma girişimini fark etti.

Timlerin müdahalesiyle çıkan çatışmada jandarma er Ümit Özcan ve Oğuz Palpaloğlu ile geçici köy korucusu Reşit Aydemir şehit oldu. Çatışmada, 4 erbaş ve er yaralandı, l terörist de öldürüldü.

ARKADAŞI PARPAROĞLU: “ANNE ÜMİT ŞEHİT OLDU, BENDE OLUYORUM”

Ümit Özcan’ın şehit düştüğü çatışmada can arkadaşım dediği Oğuz Parparoğlu da şehit olmuştu. Ümit’in ölüm haberini de ilk kendisi verdi. Parparoğlu babasını arayarak, “Baba, akradaşım canım Ümit şehit düştü. Bende olacağım” dedi. Ailesinin uzaklaş oradan demesine “Her tarafımdan kurşun girdi ölüyorum” dedi. 5 dakika sonra can arkadaşı Ümit’ine kavuştu. İki arkadaş birlikte şehit düştü.

AİLESİ NE ZAMAN ARASA DAĞDA DİYORLARDI

Ümit Özcan’ın ailesi sürekli Şırnak’a telefon açıyordu. Ancak bir türlü ulaşamıyorlardı. Çünkü Ümit sürekli dağlarda operasyonlara çıkıyorlardı.

Oğullarından uzun süre haber alamayan aile endişeli bir bekleyiş içerisine giriyordu. Korktukları da başlarına geldi ve Ümit Özcan şehit düştü.

OĞLUNUN ASKERDEN KAÇTIĞINI DÜŞÜNDÜ

Anne Gülbahar Özcan 30 Eylül sabahı kalktığında şok olmuştu. Evinin önü asker kaynıyordu. Kendi kendine, “Oğlum askerden mi kaçtı yoksa?” diye sordu. Sonra hemen aşağı indi. Askerler anneye, “Oğlunuz Vatanı için kahramanca çarpıştı ve şehit düştü. Başınız sağolsun” dedi.

Anne Gülbahar sinir krizleri geçirdi. Babasız büyüttüğü oğlu Ümit şehit düşmüştü. Dayanılmaz bir acıydı. Uzun süre hastanede tedavi gördü.

BİR GÜN ÖNCE BAYRAM KUTLADI

Ümit Özcan bayramdan iki gün önce şehit düşmüştü. Ailesini arayarak, “Ben yine operasyona gidiyorum. Ararsanız ulaşamazsınız.

Şimdiden bayramınızı kutluyorum. Kendinize dikkat edin” dedi ve telefonu kapattı. Bir gün sonra da şehit haberi geldi. Bayram günü toprağa verildi.

ANNE FERYAT ETTİ

Anne Gülbahar Özcan, oğlunun ölüm haberi ile yıkılmıştı. Bayram kutlayacaklardı. Ancak bayram günü oğlunu toprağa verdi. Aradan geçen 15 yıla rağmen hala, “Canım oğlum. Ben seni bayram günü toprağa mı verecektim” diye gözyaşı döküyor.  

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz