"Milli Birlik ve Beraberlik"

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 73. yıldönümünde Zirve Üniversitesi'nde düzenlenen törenle anıldı.

"Milli Birlik ve Beraberlik"
Telgraf Haber Merkezi
10 Kasım 2011 / 14:35

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 73. yıldönümünde Zirve Üniversitesi'nde düzenlenen törenle anıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program fakülte binası konferans salonunda gerçekleşti. Programın konuşmacısı Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Tarihçi Vahap Aktaş, "Atatürk'ün bütünleyici ilkeleri çerçevesinde milli birlik ve beraberlik" konusuna değindi. Aktaş, milli birlik ve beraberliğin olumlu sonuçlarının tarihin zenginliği ve geçmişi kadar derin olduğunu dili getirirken, Kurtuluş Savaşı örneğini verdi. "Birinci Dünya Savaşı'nın kaybedilmesinden sonra 'Türkler bitti' düşüncesine karşı, Atatürk'ün önderliğinde büyük bir milli birlik ve beraberlik örneği sergilenmiştir" diye konuşan Aktaş, Anadolu insanının İzmirli, Erzurumlu, Sivaslı, Ankaralı, Gaziantepli bir olup vatanı düşman işgalinden kurtardığını, tüm sıkıntıları milli birlik ve beraberlikle yendiğini söyledi. Kurtuluş Savaşı'ndaki başarı hakkında Atatürk'ün yorumunu hatırlatarak sözlerine son veren Vahap Aktaş, Atatürk'ün şu sözlerini paylaştı:

"Bilelim ki, kazandığımız başarı milletin kuvvetlerini birleştirmesinden ileri gelmiştir. Eğer, aynı başarıları ve zaferleri ileride de kazanmak istiyorsak, aynı esasa dayanalım"
Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa ise konuşmasında, "Onu anlamak, O'nun düşüncelerini, ilke ve devrimlerini yaşatmak bizim en büyük görevimizdir. 'Benim manevi mirasım ilim ve akıldır' diyen Atatürk, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşabilmek ve her alanda başarıya ulaşmak için biz akademisyenlere büyük sorumluluklar yüklemiştir. Bizde bu sorumluluk bilinciyle onun koyduğu ilk eve devrimlere bağlı olarak kurduğu Cumhuriyet'e ve onun değerlerine sahip çıkacağız" dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz