Gaziantep'te Arsa Fiyatları Tavan Yaptı

Gaziantep'te son bir yılda arsa fiyatları iki kat arttı.

Gaziantep'te Arsa Fiyatları Tavan Yaptı
Telgraf Haber Merkezi
1 Temmuz 2011 / 10:00

Gaziantep’te yeterli imar alanı olmadığını, bu nedenle İbrahimli başta olmak üzere arsa fiyatlarının çok yükseldiğini dile getiren Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Rıdvan Köksüzer, “Belli ailelerin arsaları var’ diye, bazı yerleri imara açmamak olmaz. İmar alanı açılırken tapu kayıtlarına değil, şehrin ihtiyacına bakılır” dedi.

BİR YILDA YÜZDE 100 ARTTI

Eruslu ailesinin, Yamaçtepe’de arsaları var diye İbrahimli 2’nin imara açılmasının Büyükşehir Belediyesi tarafından engellendiği duyumlarını aldığını dile getiren Köksüzer, “Son altı ayda İbrahimli’de konut fiyatları yüzde 50 arttı. Bu artışın temel nedeni de İbrahimli’deki arsa fiyatlarının son bir yıl içerisinde yüzde 100 artması. Ancak biz bu artıştan kesinlikle memnun değiliz. Bu kez halkın alım gücü azaldı. Bizim konut satışlarımız düştü. Bu böyle giderse özellikle bu bölgedeki konutlar açısından bir sıkıntı yaratacak” diye konuştu.

“YETERLİ İMAR ALANLARI YOK

Bu artışın yansımalarının sadece İbrahimli ile sınırlı kalmadığını dile getiren Köksüzer, şöyle konuştu: “Karataş’ta da, Yeditepe’de de arsa fiyatları arttı. Çünkü gerek Şehitkamil, gerekse de Şahinbey’de belli bir kesime hitap edecek yeterli imar alanları yok. Şehitkamil açısından bakacak olursak bu fiyatların ateşini düşürecek tek yer İbrahimli 2 olarak gözüküyor. İbrahimli 2, İbrahimli’ye bitişik hemen entegre olabilecek bir yer. İbrahimli’de alt yapı zaten tamamlanmış dolayısıyla alt yapı maliyeti de çok fazla olmayacak. Bu nedenle buranın bir an önce imara açılması lazım.”

“BÜYÜKŞEHİR SICAK BAKMIYOR”

Köksüzer, söz konusu yerin neden imara açılmadığını ise şöyle değerlendirdi: “Sanki birileri buralarda arsa toplamış gibi ifadeler duyuyorum. Ne derece doğru bilemiyorum. Ama mesele ne olursa olsun, Antep’in her yerinden her zaman arsa alanlar olmuştur. Serbest piyasa olgusu içerisinde isteyen istediği yerden gidip arsa alabilir. Bazı ailelerin arsaları varmış, bu ailelerin arsaları olduğu için de Büyükşehir Belediyesi tarafından bu bölgelere sıcak bakılmadığını vurgulanıyor.”

BU GÜNE KADAR AÇILMADI

“Ama meseleye böyle bakmaktan ziyade bu bölge Gaziantep için imara açılması anlamında uygun mu değil mi, buna bakmak lazım” diyen Köksüzer, şöyle devam etti: “Çünkü biz tapu kayıtları üzerinden bir yerin imara açılıp açılmadığını takip edersek yanlış yapmış oluruz. Kamu yararı düşünülmesi gerekir. İbrahimli 2’nin bitişiğinde Yamaçtepe var. Burada mevcut imar planı vardı daha önce yapıldı. Ancak bu imar planı gerçekten Gaziantep’in ihtiyacına cevap verebilecek bir imar planı değildi. Bununla da ilgili bir takım revizyon Şahinbey Belediyesi tarafından geçtiğimiz dönemlerde yapıldı ve yapılacağı söyleniyordu. Ancak bugüne kadar o da açılmadı. Bunların açılmama nedenleri direkt olarak Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanıyor.”

“HANİ İMAR ALANI SORUNUNUZ YOKTU?”

İmar alanı ihtiyacıyla alakalı çelişkili davranışlar ortaya konduğunu dile getiren Köksüzer, şöyle devam etti: “Büyükşehir Belediye Başkanı ‘Antep’te yeterli imar alanı var’ diyor. Antep’te yeteri kadar imar alanı varsa, fiyat artışlarının nedenini neye bağlamak lazım? Bunun yanında şu anda Büyükşehir Belediyesi tarafından Kilis yolu etrafı için imar planı hazırlanıyor. Peki yeterli imar alanı varsa Kilis yolu imar alanı neden yapılıyor? Bunun gerekçesini sayın Güzelbey’in Gaziantep kamuoyuna açıklaması lazım. “

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz